Čo týždeň dal: výkyvy cien na akciových trhoch

NEW YORK – Makroekonomické údaje zvyšujú pravdepodobnosť razantnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami.

Akciové trhy vstúpili do nového týždňa poklesom z dôvodu očakávaní, že úrokové sadzby pravdepodobne zostanú zvýšené počas dlhšieho obdobia, čo viedlo k preceňovaniu aktív. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 druhý deň klesli a pridali sa tak k poklesu, ktorý začal v piatok, keď dal predseda Fedu Jerome Powell jasne najavo, že Fed je ochotný v boji proti inflácii pritvrdiť a brať menší ohľad na výkon ekonomiky.  Výnosy zo štátnych dlhopisov vzrástli, pričom 10-ročná sadzba sa pohybovala okolo 3,11 %. Dvojročný výnos sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od roku 2007. Ropa zaznamenávala výrazné zisky z dôvodu rizík ohľadom dodávok. Výnosy na európskych dlhopisoch taktiež rástli po správach, že je potrebné ďalšie sprísnenie menovej politiky, aj keď sa ekonomika prepadne do recesie.

V utorok americké akcie klesali už tretí deň po sebe, pretože čerstvé údaje poukázali na odolnosť dopytu domácností a pracovnej sily, čo potvrdilo odhodlanie Federálneho rezervného systému pokračovať v agresívnom boji proti inflácii. Komodity od ropy po meď klesali s rastom dolára. S&P 500 a technologicky náročný Nasdaq 100 ukončili seansu na najnižších úrovniach za mesiac. Traja regionálni prezidenti Fedu v utorok v samostatných vyhláseniach zopakovali zámer predsedu Jeroma Powella znížiť infláciu. Údaje o voľných pracovných miestach v USA prispeli k signálom, že trh práce zostáva napätý a tlaky na rast miezd pretrvávajú. V utorok boli zverejnené údaje o inflácii v Nemecku, ktoré ukázali že sa rast cien zrýchlil najviac od zavedenia eura v dôsledku prudko rastúcich cien energií, čo posilnilo výzvy na rapídnejšie zvýšenie úrokových sadzieb na budúci týždeň na zasadnutí Európskej centrálnej banky. Spotrebiteľské ceny v najväčšom hospodárstve Európy, vypočítané podľa harmonizovaných noriem Európskej únie, vyskočili v auguste o 8,8 % oproti minulému roku, čo zodpovedá priemernému odhadu v prieskume analytikov Bloomberg.

V stredu americké akcie a dlhopisy ukončili turbulentný mesiac v stratách. Všetky hlavné americké indexy zažili najhorší mesiac od júna. Trh so štátnymi dlhopismi v auguste čelili najväčšej mesačnej strate od apríla, keď sa Federálny rezervný systém rozhodol zaujať jastrabejší prístup. Ropa zaznamenala tretí mesačný pokles, čo predstavovalo najdlhšiu sériu strát za viac ako dva roky, pričom bola brzdená pravdepodobnosťou pomalšieho globálneho rastu. Zatiaľ čo údaje o voľných pracovných miestach v utorok podčiarkli napätie na trhu práce, aktualizované údaje ADP v stredu ukázali, že americké spoločnosti v auguste zvýšili počet zamestnancov relatívne pomalým tempom. Po stredajších údajoch z eurozóny, ktoré ukázali, že inflácia v auguste dosiahla historicky najvyššiu úroveň 9,1 %, čo je viac, ako ekonómovia predpokladali, prezident Bundesbanky Joachim Nagel vyzval na výrazné zvýšenie úrokových sadzieb v septembri a dodal, že „následne možno očakávať ďalšie kroky v oblasti úrokových sadzieb“. V posledných dňoch sme mohli vidieť, že  čoraz väčšia skupina tvorcov menovej politiky požadujúcich zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov na najbližšom zasadnutí ECB. Holubičí predstavitelia ECB, však varujú pred rapídnejším navyšovaním úrokových sadzieb , keďže Európa sa pripravuje na recesiu.

Vo štvrtok Index S&P 500 ukončil sériu strát po tom, ako väčšinu seansy klesal. Nasdaq 100 ukončil deň len mierne v červených číslach. Štátne dlhopisy sa prepadli v dôsledku výpredaja, ktorý spôsobil, že dvojročný výnos bol najvyšší za takmer 15 rokov. Dolár vzrástol v dôsledku špekulácií, že najnovšie údaje prinútia centrálnu banku zvýšiť sadzby o trištvrte percentuálneho bodu na jej zasadnutí koncom tohto mesiaca. Rast americkej priemyselnej výroby sa v auguste ustálil na najpomalšom tempe za viac ako dva roky, zatiaľ čo ukazovateľ nákladov na materiály klesal piaty mesiac po sebe, čo je vítaným znakom zmierňovania inflačných tlakov. Údaje naznačujú mierny rast vo výrobe a určité ďalšie zmiernenie obmedzení v dodávkach. Priemysel v USA je na tom zatiaľ lepšie ako v Európe a Ázii, kde vojna na Ukrajine a hospodárske spomalenie v Číne vedú k výraznejšiemu poklesu aktivity tovární.

V piatok zažíval akciový trh z počiatku obchodovania rast, no v neskorších hodinách sa akciové indexy v zámorí prehúpli do červených čísel. Hlavné indexy smerovali k tretiemu týždennému poklesu po tom, čo údaje o pracovných miestach nenaznačovali, že by malo dôjsť k výraznej zmene názoru na ďalší politický krok Federálneho rezervného systému. Za nepriaznivú správu sa považovalo aj oneskorenie otvorenia kľúčového plynovodu do Európy, čo tiež ovplyvnilo náladu pred trojdňovým víkendom na amerických trhoch. Údaje o trhu práce sa pridávajú k množstvu správ z tohto týždňa, ktoré potvrdzujú tvrdenie Fedu, že ekonomika je dostatočne silná na to, aby vydržala ďalšie sprísňovanie menovej politiky.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera nezamestnanosti v USA, ktorá vzrástla v auguste 2022 na 3,7 %, čo je najviac od februára a nad očakávaniami trhu, ktoré boli nadstavené na úrovni 3,5 %. Predbežný odhad ukázal, že sa ročná miera inflácie v eurozóne v auguste 2022 zrýchlila na 9,1 % z 8,9 % v júli, čo je nad trhovou prognózou na úrovni 9 %. Ročná inflácia výrobcov v eurozóne sa v júli 2022 zvýšila na nové rekordné maximum 37,9 % z 36 % v júni. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v predchádzajúcom týždni znížil o 5 tisíc na 232 tisíc z 237 tisíc v predchádzajúcom období a bol výrazne nižší ako trhový odhad 248 tisíc. Prebytok obchodnej bilancie v Nemecku v júli 2022 prudko klesol na 4,9 miliardy eur zo 17,8 miliardy eur v predchádzajúcom roku.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -3,24 %

DOW JONES:     -2,99 %

NASDAQ:             -4,21 %

DAX:                     +0,61 %

Euro Stoxx 50:   -1,65 %

NIKKEI:                -3,46 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -17,62 %

DOW JONES:     -13,81 %

NASDAQ:            -25,66 %

DAX:                     -17,84 %

Euro Stoxx 50:  -17,54 %

NIKKEI:                -3,96 %

 

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.