Čo týždeň dal:  trhy v znamení centrálnych bánk

 

NEW YORK – Hlavné akciové benchmarky hľadali v pondelok ťažko smer, pretože obchodníci sa pripravovali na ďalšie mimoriadne zvýšenie sadzieb v USA.

Pripomeňme si, že Benchmark je štandard, podľa ktorého možno merať výkonnosť cenného papiera, podielového fondu alebo investičného manažéra. Vo všeobecnosti sa na tento účel používajú akciové a dlhopisové indexy širokého trhu a trhového segmentu.

Existujú obavy, či by americká centrálna banka FED (Federal Reserve System) nemohol sprísniť politiku až príliš a tak by zvýšil pravdepodobnosť tvrdého pristátia. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa pohybovali blízko 3,5 %, zatiaľ čo výnosy dvojročných dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na rozhodnutia Fedu, dosiahli najvyššiu hodnotu od roku 2007. S&P 500 sa obchoduje pod kľúčovou technickou úrovňou najdlhšie od globálnej finančnej krízy. Jeho dlhodobý trend sa v poslednej dobe zmenil a index uzavrel pod svojím 200-dňovým kĺzavým priemerom počas 110 obchodných relácií, čo je najdlhšia séria od medvedích trhov, ktoré boli v rokoch 2008 – 2009 a 2000 – 2002, podľa Bespoke Investment. Každé veľké dno za posledných 15 rokov nevyvrcholilo, kým sa index Cboe VIX nezačal obchodovať o 10 bodov vyššie ako futures VIX, čo signalizuje inverznú krivku volatility.

V utorok sa akcie dostali pod tlak, keď výnosy štátnej pokladnice dosiahli niekoľkoročné maximá, pričom obchodníci sa pripravovali na jastrabí postoj FEDu, od ktorého sa očakáva, že zvýši sadzby na úrovne, aké boli naposledy pred finančnou krízou v roku 2008. Pokles akcií posunul index S&P 500 o viac ako 10 % pod svoje maximum zo 16. augusta, čo znamenalo vrchol oživenia od júnového dna. Približne 93 % spoločností v utorok kleslo, pričom všetky hlavné sektory boli v červených číslach. Predstavitelia Fedu sa chystajú uviesť nepriaznivé údaje pred ktorými varovali. V stredu zverejňujú nové prognózy pre hospodársky vývoj krajiny. Úradníci vo všeobecnosti očakávajú zvýšenie o 75 bázických bodov. Pre obchodníkov, ktorí zápasia s jastrabím FED-om a hroziacou recesiou, budú ďalšou nepriaznivou skúškou, hospodárske výsledky firiem, povedal investičný riaditeľ BlackRocku.

Všeobecne sa očakávalo, že Fed v stredu na treťom zasadnutí po sebe zvýši sadzby o 75 bázických bodov, čím by došlo k najagresívnejšiemu sprísneniu od čias, keď Paul Volcker viedol centrálnu banku začiatkom 80. rokov. Očakávanie sa stalo realitou a rozhodnutie Fedu, ktoré bolo jednomyseľné, zvýšilo cieľové rozpätie pre referenčnú sadzbu na 3 % až 3,25 % – čo je najvyššia úroveň od obdobia pred finančnou krízou, ktorá bola v roku 2008. Federálny výbor pre voľný trh vo svojom stredajšom vyhlásení po dvojdňovom stretnutí vo Washingtone zopakoval, že „veľmi pozorne sleduje inflačné riziká“. Centrálna banka tiež zopakovala, že „predpokladá, pokračujúce zvyšovanie cieľového rozpätia, ktoré by malo byť primerané“ a „je pevne odhodlaná vrátiť infláciu k svojmu 2-percentnému cieľu“. Projekcie, ktoré ukázali strmší trend sadzieb, než úradníci stanovili v júni, podčiarkujú odhodlanie Fedu ochladiť infláciu aj napriek riziku, že prudký nárast nákladov na pôžičky by mohol dostať USA do recesie. Obchodníci pred zverejnením očakávali, že začiatkom roka 2023 dosiahnu sadzby 4,5 % a do konca roka klesnú približne o pol bodu.

Vo štvrtok výnosy štátnych dlhopisov dosiahli niekoľkoročné maximá a akcie klesli, keď sa viaceré centrálne banky pridali k FEDu pri zvyšovaní sadzieb s cieľom obmedziť vysokú mieru inflácie na úkor hospodárskeho rastu. Desaťročné výnosy amerických dlhopisov sa pohybovali v blízkosti 3,70 %, čo je najvyššia hodnota od februára 2011, zatiaľ čo výnosy na dvojročných dlhopisoch prekročil 4,10 %. Akcie zažívali počas dnešného obchodného dňa pokles, avšak neskôr počas dňa sa im podarilo dostať z najnižších intradenných úrovní, pričom zisky defenzívnych akcií zmiernili pokles veľkých technologických spoločností.  Index S&P 500 uzavrel na najnižšej úrovni od júna, pričom niektorí analytici z Wall Street predpovedajú, že index môže čoskoro otestovať svoje júnové dno, ktoré je asi 2,5 % pod súčasnou úrovňou. Dolár zostal blízko svojho historického maxima a ťažil tak z jastrabej politiky Fedu. Japonsko po prvýkrát od roku 1998 podporilo svoju menu. Fed dal zatiaľ najjasnejší signál, že je ochotný tolerovať recesiu ako nevyhnutný sprievodný jav pri opätovnom získaní kontroly nad infláciou, pričom úradníci predpovedajú do konca roka ďalšie sprísnenie o 1,25 percentuálneho bodu. Nórsko, Británia a Južná Afrika tiež zvyšovali úrokové sadzby, keďže úradníci sa chcú vyrovnať s nekontrolovateľným zvyšovaním cien.

Počas piatku sme mohli pozorovať obavy investorov, ktorý polemizujú o zdraví americkej ekonomiky a špekulujú o tom aký veľký dopad bude mať agresívna politika Fedu. Zvyšovanie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou na potlačenie inflácie vyvolali výpredaje na akciovom trhu. Indexy S&P 500 a Nasdaq sa blížia k minimám, ktoré boli namerané v polovici júna. Dow Jones sa obchoduje na minimách, ktoré boli dosiahnuté naposledy v novembri 2020.

Prudký nárast amerického dolára na nové maximum zmietol globálne meny. Euro kleslo na najnižšiu úroveň od roku 2002, zatiaľ čo libra dosiahla najnižšiu úroveň za posledných 37 rokov, pričom bývalý minister financií USA Lawrence Summers povedal, že „naivné“ správanie Spojeného kráľovstva môžu spôsobiť, že libra klesne na paritu s dolárom. Nová vláda Spojeného kráľovstva Liz Trussovej vykonala najrozsiahlejšie zníženie daní od roku 1972 v čase, keď sa Bank of England snaží udržať na uzde infláciu, ktorá dosahuje takmer päťnásobok svojho cieľa. Prepad v cenách znamená, že investori teraz vsádzajú, že centrálna banka v novembri zvýši svoju referenčnú úrokovú sadzbu o celý bod na 3,25 %, čo by bol najprudší nárast od roku 1989.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku, ročná miera inflácie v Japonsku, ktorá vzrástla v auguste 2022 na 3,0 %, čo je najvyššia úroveň od septembra 2014, v dôsledku rastúcich cien potravín a surovín, ako aj oslabenému jenu. Jadrové spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 2,8 %, čo je najviac od októbra 2014. Toto číslo prekonalo prognózy 2,7 %, ako aj cieľ Bank of Japan 2 %. Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve klesol v septembri 2022 na -49 bodu z minulo mesačných -44 bodov, ktoré boli namerané v auguste, čím dosiahol nové rekordné minimum, keďže britské domácnosti naďalej zápasia s krízou životných nákladov a širšou ekonomickou neistotou. Septembrový údaj neprekonal očakávania, ktoré počítali s miernym zlepšením na -42 bodu po vládnom balíku 150 miliárd libier zameraných na zmrazenie účtov za energie pre domácnosti.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -4,64 %

DOW JONES:     -4,00 %

NASDAQ:             -5,07 %

DAX:                     -3,59 %

Euro Stoxx 50:   -4,34 %

NIKKEI:                -2,39 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -22,51 %

DOW JONES:     -18,57 %

NASDAQ:            -30,53 %

DAX:                     -22,67 %

Euro Stoxx 50:  -22,10 %

NIKKEI:                -5,69 %

 

Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.