Čo týždeň dal: trhmi hýbali hospodárske pozitívne aj negatívne výsledky akciových spoločností

NEW YORK – Investori sa v tomto týždni zameriavali na firemné hospodárske výsledky a vyhliadky na rýchlejšie sprísnenie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému a situácia v Číne.

V pondelok čakal americké akcie rušný týždeň hlavne kvôli hospodárskym výsledkom Big Tech, zatiaľ čo akcie v Európe a Ázii zaznamenali pokles, keďže pandémia Covid-19 v Číne a rýchlejšie sprísňovanie Federálneho rezervného systému vyvolávajú obavy u investorov. Široká škála čínskych akcií klesla na najnižšiu úroveň za takmer dva roky, keď tvorcovia politiky zablokovali niektoré oblasti hlavného mesta v dôsledku neochvejného dodržiavania politiky Covid-zero policy zo strany vlády. Morgan Stanley v pondelkovej správe uviedli, že rýchlo sa sprísňujúca politika Fedu hľadí „priamo na  spomalenie“ a že preplnené defenzívne akcie sa už nevyplácajú. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týždeň načrtol svoj zatiaľ najodvážnejší prístup k obmedzeniu rastúcich cien a Európska centrálna banka naznačila silnejšie sprísnenie. Čínska centrálna banka je však v inej pozícii, pretože sa snaží podporiť svoju ekonomiku. V pondelok znížila množstvo peňazí, ktoré banky potrebujú mať v rezerve pre svoje držby v cudzej mene, čo spôsobilo, že juan zmiernil nedávne poklesy. Akciové trhy v Amerike uzavreli svoj obchodný deň so ziskom.

V utorok americké akcie klesli na najnižšiu úroveň za šesť týždňov, pretože sa objavili pochybnosti, či zisky spoločností dokážu odolať sprísňovaniu politiky Federálnym rezervným systémom, ktorý zintenzívňuje boj proti vysokej inflácii. Index S&P 500 strácal až 2,80 % a pokles indexu Nasdaq 100 prekonal 3,50 % pred správami o príjmoch od spoločností Microsoft Corp. a Alphabet Inc. Tie poskytnú najnovšie informácie o tom, ako firemné hospodárske výsledky odolávajú prvému sprísneniu centrálnej banky za tri roky. Napriek inflácii a neistote v súvislosti s vojnou na Ukrajine spoločnosť Microsoft v utorok oznámila finančné výsledky, ktoré ukázali, že základy jej podnikania sú len málo ohrozené. Spoločnosť Microsoft uviedla, že za prvé tri mesiace tohto roka dosiahla tržby vo výške 49,4 mld. dolárov, čo je o 18 % viac ako rok predtým. Zisk sa zvýšil o 8 % na 16,7 mld. Naopak negatívne výsledky prišli od spoločnosti General Motors, keďže automobilka predala menej osobných a nákladných vozidiel, hoci vyššie ceny pomohli zvýšiť príjmy, najmä v Severnej Amerike. Akcie v Európe nasledovali nižšie akcie v USA, čím vymazali zisky zo začiatku obchodného dňa podporované pozitívnymi firemnými výsledkami a posilnením sentimentu v dôsledku prísľubu Číny podporovať svoju ekonomiku zasiahnutú Covidom.

Gazprom v stredu v dramatickej eskalácii zatvoril kohútiky do Poľska a Bulharska, čím naplnil hrozby zníženia dodávok, ak sa platby neuskutočnia v rubľoch. Pozornosť sa teraz obracia na to, ako zareagujú veľkí spotrebitelia Nemecko a Taliansko, pričom nemecký minister hospodárstva Robert Habeck upozorňuje, že riziko ďalších obmedzení treba brať vážne. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že krok Ruska zastaviť dodávky plynu do niektorých členských štátov Európskej únie je formou vydierania. „Éra ruských fosílnych palív v Európe sa blíži ku koncu,“ dodala. „Spoločnosti s takýmito zmluvami by nemali pristúpiť na ruské požiadavky.

Vo štvrtok americké akcie vzrástli najviac za sedem týždňov, pretože technologické spoločnosti vykázali kvalitné hospodárske výsledky a podporili optimizmus, že spoločnosti dokážu odolať agresívnej reštriktívnej politike Federálnemu rezervnému systému. K oživeniu došlo, keď investori videli dôkaz solídneho spotrebiteľského dopytu, ktorý bol mierne otrasení prekvapivým poklesom hospodárskeho rastu v minulom štvrťroku, čo je prvé zníženie od roku 2020. Volatilita bola na trhoch pretrvávajúcou črtou po celý rok, pričom investori mali obavy z Covidu v Číne, ruskej vojny na Ukrajine a obáv, že sprísnenie centrálnej banky môže dostať americkú ekonomiku do recesie. Pokles údajov o hrubom domácom produkte by však mohol skomplikovať úsilie v boji proti inflácii. Spoločnosť Ford Motor a Amazon.com stále vlastniace akcie spoločnosti Rivian, ktorá spôsobuje divoké výkyvy týchto spoločností a vytvára bláznivé výsledky hospodárenia oboch spoločností. Vo štvrtok večer klesli akcie spoločnosti Amazon približne o 7 % po tom, ako tento gigant v oblasti cloudových služieb a elektronického obchodu oznámil výsledky za prvý štvrťrok. Spoločnosť stratila 7,56 USD na akciu. Podobne aj výsledky spoločnosti Ford boli podobné ako pri Amazone, ale o niečo lepšie v porovnaní s očakávaniami.

Po zelenom štvrtku piatkové obchodovanie na Wall Street zažili akciové indexy poklesy z dôvodu ktoré vyvolali neúspešné výsledky technologických gigantov, zatiaľ čo prísľub Číny zvýšiť stimuly pomohol obnoviť dôveru v druhú najväčšiu svetovú ekonomiku a hnaciu silu dopytu po komoditách. Index S&P 500 klesol o 2,0 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 ustúpil o 2,5 % v dôsledku prepadov spoločností Amazon.com Inc. a Apple Inc. Index Stoxx Europe 600 vzrástol pod vplyvom akcií ťažobných spoločností. Spoločnosť Tesla Inc. vzrástla o 2,8 % po tom, čo Elon Musk uviedol, že neplánuje predávať ďalšie akcie. Elon Musk v piatok v nových regulačných dokumentoch zverejnil ďalší predaj akcií spoločnosti Tesla Inc. v hodnote ďalších 4,5 miliardy dolárov, čím sa celková suma, ktorej sa zbavil v súvislosti so svojou dohodou o kúpe spoločnosti Twitter Inc., zvýšila na viac ako 8,5 miliardy dolárov.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku predaj nových domov v Spojených štátoch klesol v marci 2022 o 8,6 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, po revidovanom poklese o 1,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Nové objednávky na tovar dlhodobej spotreby, ktorý je vyrábaný v USA vzrástol v marci 2022 medzimesačne o 0,8 %, čím sa zotavili z poklesu revidovaného nadol o 1,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v apríli medziročne o 7,5 % po tom, čo v marci vzrástli o 7,4 % medziročne. Ekonómovia predpovedali infláciu v eurozóne v apríli na úrovni 7,5 %. Jadrová inflácia sa zrýchlila oveľa rýchlejšie, pričom medziročná miera vzrástla z 2,9 % na 3,5 %. Ceny energií vzrástli o 38,0 % v porovnaní so 44,4 % v marci.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +0,37%

DOW JONES:     +0,31 %

NASDAQ:             -3,76 %

DAX:                      -0,31 %

Euro Stoxx 50:    -0,97 %

NIKKEI:                 -0,95 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:               -10,28 %

DOW JONES:      -6,82 %

NASDAQ:             -18,10 %

DAX:                      -11,99 %

Euro Stoxx 50:    -12,29 %

NIKKEI:                 -6,75 %

David Ďurica, Dealing desk, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
je aj prevádzkovateľ platformy MNYMAN.EU