Čo týždeň dal: silné ekonomické údaje z USA, žiadny výpredaj akcií na trhu sa zatiaľ nekoná

NEW YORK – Index S&P 500 si za uplynulý týždeň pripísal 0,56%, Nasdaq 100, 0,48%, a Stoxx 600 bol len mierne v pluse.

Miera nezamestnanosti v USA zostáva stabilná na úrovni 3,7 %, rastú mzdy v ekonomike a na trhu práce bolo vytvorených353 000 pracovných miest.

V pondelok trhy otvorili týždeň na opatrnú nótu, keďže sa investori pripravovali na správy americkej centrálnej banky FED o výhľade úrokových sadzieb, ako aj na zverejňovanie ziskov spoločností. Index S&P 500 sa v pondelok obchodoval mierne v zelených číslach. Európsky index Stoxx 600 sa držal na najvyššej úrovni od januára 2022, podporovaný výsledkami ropných spoločností, keďže zvýšené napätie na Blízkom východe vyhnalo ceny ropy nahor. BP Plc, Shell Plc a TotalEnergies SE si pripísali približne 2 %. Euro zaznamenalo mierny pokles a európske vládne dlhopisy posilnili kvôli rastúcim špekuláciám, že Európska centrálna banka by mohla začať znižovať úrokové sadzby do apríla.

V ázijskom obchodovaní sa zvýšila miera optimizmu podporená najnovšou sériou opatrení Číny na posilnenie jej akciového trhu.

V utorok, rast cien technologických firiem,  bol poháňaná očakávaniami, že zníženie úrokových sadzieb od Federálneho rezervného systému pomôže zvýšiť rast ziskov. Index Dow Jones vzrástol o 0,3%. V pred-marketovom obchodovaní akcie spoločnosti General Motors Co. zaznamenali nárast o 8 % po tom, čo výsledky prekonali očakávania. Akcie spoločnosti United Parcel Service Inc. klesli, pretože jej projekcie o výnosoch nesplnili očakávania. Európsky index Stoxx 600 sa dostal na nové dvojročné maximum, keď zisky viedli automobilové a bankové akcie. Investori pripisovali zhruba rovnaké šance vyhliadke, že centrálna banka na svojom ďalšom marcovom zasadnutí začne znižovať úrokové sadzby. V Ázii akcie klesali. Pokles viedla Čína v dôsledku rastúceho tlaku na politikov, aby znížili úrokové sadzby s cieľom stimulovať ekonomiku.

V stredu si index S&P 500 mierne pohoršil, zatiaľ čo Index Dow Jones si mierne polepšil o 0,35 %. Zisky technologických gigantov zaostali za veľkolepými očakávaniami Wall Street, zatiaľ čo sa investori pripravovali na prvé tohtoročné rozhodnutie o úrokových sadzbách od Federálneho rezervného systému USA.

Microsoft Corp., Alphabet Inc. a Advanced Micro Devices Inc. zaznamenali pokles ceny akcií v pre-market obchodovaní po tom, čo trh zhodnotil ich možný nárast v krátkodobom horizonte ako obmedzený vzhľadom na ich posledné zhodnotenie. Európsky index Stoxx 600 mierne vzrástol po tom čo sa Novo Nordisk A/S stala len druhou európskou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú hodnotu 500 miliárd dolárov. Stalo sa tak po tom, čo uviedla, že tržby a zisk budú tento rok opäť stúpať vďaka svojmu bestselleru Wegovym, lieku na obezitu.

Vo štvrtok index S&P 500 vzrástol o 0,4 % zatiaľ, čo index Nasdaq 100 si mierne polepšil o 0,4 %. Dolár kolísal. Európsky index Stoxx Europe 600 zaznamenal v obchodovaní len malú zmenu. Wall Street, ktorá sa spamätáva z odkazu Jeroma Powella, že marcové zníženie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom sa nekoná, napriek tomu poslala akcie mierne vyššie. Veľké technologické tituly viedli oživenie trhu pred výsledkami spoločností Apple., Amazon a Meta Platforms. Produktivita práce v USA rástla v štvrtom štvrťroku 2023 rýchlym tempom, čo pre hospodárstvo predstavuje možnosť nárastu miezd spolu s nízkou infláciou. Táto kombinácia faktorov by mohla umožniť Fedu začať znižovať úrokové sadzby.

V piatok si index S&P 500 polepšil o 1,25%, zatiaľ, čo Nasdaq si pripísal 0,77%. Európsky index Stoxx 600 mierne vzrástol.

Spomedzi akciových titulov sa najviac darilo spoločnostiam Meta Platforms, Amazon a Apple. Apple sa naďalej potýka s problémami v Číne, aj keď celkové tržby spoločnosti opäť rástli. Exxon Mobil a Chevron prekonali predpovede ziskov, keďže väčšia ako očakávaná ťažba ropy z bridlice pomohla kompenzovať oslabujúce sa ceny ropy.

Miera nezamestnanosti v USA sa udržala na úrovni 3,7 % a zamestnávatelia najímali rýchlejším tempom, čo je dôkazom odolného trhu práce, ktorý pravdepodobne v nadchádzajúcich mesiacoch podporí zdravý hospodársky rast v krajine.

Mzdy v ekonomike USA s výnimkou poľnohospodárskeho sektora sa za minulý mesiac zvýšili. Ekonomika si pripísala 353 000 pracovných miest po revíziách predchádzajúcich dvoch mesiacov smerom nahor.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Pondelok 29.1.2024

Ázia: Index domácich cien v Singapure v decembri 2023 medziročne klesol o 1,1 %, čo znamenalo rok deflácie, hoci sa zmiernil z novembrového poklesu 2,9 %.

EU: Európska centrálna banka na svojom prvom zasadnutí v roku 2024 ponechala úrokové sadzby nezmenené na rekordne vysokých úrovniach a zaviazala sa ich udržiavať na dostatočne reštriktívnych úrovniach tak dlho, ako to bude potrebné na to, aby sa inflácia včas vrátila k jej 2-percentnému cieľu, a to aj napriek obavám o hroziacu recesia a postupné zmierňovanie inflačných tlakov.

US: Výnos 6-mesačných zmenkových dlhopisov USA bol 5,22 percenta. Historické maximum dosiahol výnos 6-mesačných dlhopisov vo februári 1982 na úrovni 15,67.

Utorok 30.1.2024

Ázia: Miera nezamestnanosti v Japonsku klesla v decembri na 2,4 % z 2,5 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, čo bola aj konsenzuálna prognóza.

EÚ: Ekonomika eurozóny v posledných troch mesiacoch roku 2023 stagnovala po poklese o 0,1 % v predchádzajúcom období a v porovnaní s prognózami poklesu o 0,1 % ukázali predbežné odhady.

Streda 31.1.2024

ndex v Spojených štátoch, ktorý zastupuje veľkých amerických maloobchodných predajcov so zmiešaným tovarom naprieč 9 000 obchodmi, sa v týždni končiacom sa 20. januára 2024 zvýšil o 5,20 percenta oproti rovnakému týždňu v predchádzajúcom roku.

Ázia: Maloobchodné tržby v Japonsku vzrástli v decembri 2023 medziročne o 2,1 %, pričom sa spomalili z 5,4 % v novembri a nesplnili očakávania trhu na nárast 4,7 %.

EÚ: Spotrebiteľské ceny v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko sa v januári 2024 medziročne zvýšili o 2,9 %, čo je pokles z decembrovej miery 3,4 %. Na mesačnej báze vzrástol CPI v januári o 0,2 % po 0,1 % náraste v predchádzajúcom mesiaci.

USA: Očakáva sa, že Federálny rezervný systém ponechá úrokovú sadzbu nezmenenú na 23-ročnom maxime 5,25 % – 5,5 %.

Štvrtok 1.2.2024     

Ázia: Caixin China General Manufacturing PMI bol v januári 2024 neočakávane na úrovni 50,8, čo je rovnaká úroveň ako v decembri, ale nad trhovými prognózami 50,6.

EÚ: Ročná miera jadrovej inflácie v eurozóne, bez započítania volatilných cien potravín a energií, sa v januári 2024 už šiesty mesiac po sebe znížila na 3,3 %, čo je najnižšia úroveň od marca 2022, z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci.

USA: Produktivita práce v nepoľnohospodárskom sektore vzrástla v štvrtom štvrťroku 2023 o 3,2 percenta, čo je nad očakávaniami trhu 2,5 percenta a nasleduje  nadol revidované zvýšenie o 4,9 percenta v treťom štvrťroku.

Piatok 2.2.2024

Ázia: Index spotrebiteľských cien v Južnej Kórei sa v januári 2024 medziročne spomalil na 2,8 %, čo je pokles z 3,2 % v predchádzajúcom mesiaci a mierne pod prognózami nárastu o 2,9 %.

EÚ: Priemyselná produkcia vo Francúzsku vzrástla v decembri 2023 medzimesačne o 1,1 %, čím sa zrýchlila z 0,5 % nárastu v predchádzajúcom období a výrazne prekonala trhové prognózy rastu o 0,2 %.

USA: Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch sa v januári 2024 držala na úrovni 3,7 %, čo je nezmenená hodnota v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a mierne pod trhovým konsenzom 3,8 %.