Reuters: Vlastník spoločnosti ChatGPT OpenAI skúma výrobu vlastných čipov umelej inteligencie

SAN FRANCISCO/WASHINGTON – OpenAI, spoločnosť stojaca za ChatGPT, skúma výrobu vlastných čipov umelej inteligencie a podľa ľudí oboznámených s plánmi spoločnosti zašla tak ďaleko, že vyhodnotila potenciálny akvizičný cieľ.

Podľa nedávnych interných diskusií, ktoré opísala agentúra Reuters, sa spoločnosť zatiaľ nerozhodla pokročiť. Minimálne od minulého roka však diskutovalo o rôznych možnostiach riešenia nedostatku drahých AI čipov, na ktoré sa OpenAI podľa ľudí oboznámených s problematikou spolieha.

Tieto možnosti zahŕňali vybudovanie vlastného čipu AI, užšiu spoluprácu s inými výrobcami čipov vrátane spoločnosti Nvidia a tiež diverzifikáciu svojich dodávateľov mimo spoločnosti Nvidia (NVDA.O) .

OpenAI odmietla komentovať.

Generálny riaditeľ Sam Altman stanovil, že získanie ďalších čipov AI je pre spoločnosť najvyššou prioritou. Verejne sa sťažoval na nedostatok jednotiek grafického spracovania, na trhu dominuje Nvidia, ktorá ovláda viac ako 80 % globálneho trhu s čipmi, ktoré sú najvhodnejšie na spúšťanie aplikácií AI.

Snaha získať viac čipov je spojená s dvoma hlavnými problémami, ktoré Altman identifikoval: nedostatok pokročilých procesorov, ktoré poháňajú softvér OpenAI, a náklady, ktoré „ sýtia oči “, spojené s prevádzkou hardvéru potrebného na poháňanie jeho úsilia a produktov.

Od roku 2020 OpenAI vyvíja svoje technológie generatívnej umelej inteligencie na obrovskom superpočítači skonštruovanom spoločnosťou Microsoft, jedným z jej najväčších podporovateľov, ktorý využíva 10 000 grafických procesorových jednotiek (GPU) Nvidia.