Čo týždeň dal: Inflácia v USA dáva priestor FEDu pre zvýšenie základnej úrokovej sadzby

NEW YORK – Týždeň sa niesol v znamení správ o inflácií v USA, čo bol jeden z posledných významných makroekonomických údajov pred rozhodovaním o zvýšení úrokovej sadzby americkou centrálnou bankou na začiatku novembra.

Nový týždeň pokračovali americké akcie poklesom tretí deň v rade, keďže vyhliadky na sprísnenie monetárnej politiky a geopolitické riziká zavážili na sentiment investorov. Index S&P 500 skončil v strate, aj keď sa mu na chvíľu podarilo zvrátiť padajúci trend, keďže tlak na predaj nabral na tempe v posledných minútach obchodovania. Index Nasdaq 100 mal podpriemerný výkon, pričom polovodiče patrili medzi najstratovejšie sektory po tom, čo Washington pokračoval v obmedzení prístupu Číny k americkým technológiám, čo prispelo k známkam spomaľovania celosvetového dopytu po čipoch. Americký dolár posilnil voči takmer všetkým svojim hlavným náprotivkom v dôsledku známok novej eskalácie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. V Spojenom kráľovstve zachvátili trh turbulencie, keďže sa výpredaj zrýchlil aj napriek tomu, že Bank of England rozšírila svoje núdzové opatrenia. Futures sa obchodovali za nižšiu cenu, zatiaľ čo americký trh bol uzavretý z dôvodu sviatku – Columbus Day. Nálada je tento týždeň neistá pred štvrtkovými údajmi o inflácii v USA a ziskov bánk, ktoré skutočne odštartujú sezónu štvrtého štvrťroku. Horšie než očakávané údaje o inflácii, by vyvolali tlak na FED, aby predĺžil zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov aj po tomto roku.

V utorok americké akcie spočiatku posilovali, avšak v neskoršom obchodovaní prudko klesli po komentároch šéfa Bank of England o odstránení podpory pre trh a otrasených nálad investorov. Benchmarkové výnosy štátnych dlhopisov vzrástli a dolár posilnil. Index S&P 500 klesol v dôsledku obnoveného výpredaja technologických akcií, ktoré poslali index Nasdaq 100 nadol o viac ako 1 %. Libra sa prepadla po tom, čo guvernér Bank of England Andrew Bailey naliehal na investorov, aby dokončili likvidáciu pozícií, ktoré si nedokážu udržať, pričom uviedol, že centrálna banka na konci tohto týždňa zastaví intervencie na trhu, ako sa plánovalo. Riziková nálada pretrvávala po tom, čo štvordňová séria strát zmazala hodnotu indexu S&P 500 o 1,6 bilióna dolárov pred údajmi o inflácii v USA. Ak nedôjde k výraznému poklesu inflácie vo štvrtok, potvrdí to takmer s istotou ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov na nasledujúcom zasadnutí Federálneho rezervného systému. Centrálni bankári tiež nedali žiadny náznak pozastavenia série zvyšovania sadzieb v blízkej budúcnosti. Na základe vývoja ceny indexov vidíme vysokú nestabilitu trhu, kedy sa dokáže veľmi rýchlo otočiť pozitívny trend aj na základe relatívne malého šoku, ktorý by bez prítomnej nervozity nespravil taký veľký výkyv smerom nadol.

V stredu americké akcie opäť klesli, i keď iba mierne. Volatilita bola takisto nižšia oproti predchádzajúcim dňom. Štátne pokladničné poukážky získali, zatiaľ čo trhy Spojeného kráľovstva boli opäť otrasené zmätkom v súvislosti s politikou premiérky Trussovej. S&P 500 skĺzol do červených čísel v posledných minútach obchodovania, zavŕšil tak päť dní strát a uzavrel na najnižšej úrovni od novembra 2020, čím prekonal predchádzajúce minimum z 30. septembra. Akcie klesli po tom, čo zo stretnutia Federálneho rezervného systému vzišiel návrh, aby úradníci zvážili nastavenie tempa zvyšovania úrokových sadzieb. Údaje o spotrebiteľských cenách, ktoré vyjdú vo štvrtok budú posledným významným dátovým bodom pred stretnutím centrálnych bankárov budúci mesiac. Stredajšie údaje tiež ukázali, že mzdy vyplácané americkým výrobcom vzrástli v septembri o viac, než sa očakávalo. Ceny ropy pokračujú aj tento týždeň v prepade. Prispela k tomu čoraz konkrétnejšia obava o ekonomický rast a dopyt po rope. Cena Bitcoinu je relatívne stabilná a drží sa nad hodnotou 19 000 dolárov. Cena zlata, ktorá je na dlhodobo nízkej úrovni sa pohybovala okolo ceny 1670 dolárov za trójsku uncu.

Vo štvrtok síce americké akcie otvorili v mínuse a boli na ceste k šesťdňovému výpredaju, no štatistiky o miernom poklese inflácie a na základe špekulácií, že celoročný výpredaj potenciálne dosiahol svoje  dno spôsobili prudký rast, ktorý trval celú obchodnú seansu. Táto najdôležitejšia správa dňa ukázala nárast cien o 8,2 % čo je najnižšia úroveň za sedem mesiacov, a mierny pokles z 8,3 % v auguste. Inflácia takisto klesla tretí mesiac po sebe. Po tejto správe prudko spadli ceny eura, európskych aj amerických akcií, ako aj ceny komodít či Bitcoinu. Krivka štátnych poukážok sa sploštila, pričom výnos dvojročných dlhopisov citlivých na menovú politiku vzrástol nad rekordných 4,5 %. Trhové stávky na zvýšenie úrokovej sadzby sa na nasledujúcich dvoch zasadnutiach Fedu stále prikláňajú k zvyšovaniu o ďalších 75 bázických bodov. Aktuálna sadzba je 3,25 %. Pri čítaní informácií o vývoji americkej inflácie treba dávať pozor na interpretáciu. Z ekonomickej teórie vyplýva, že pokles cenovej hladiny ako reakcia na monetárnu politiku je 12 – 18 mesiacov. Dnešný pokles inflácie bol spôsobený veľmi silným dolárom, ktorý umožnil lacnejší import do USA.

Počas piatku akciové trhy prudko klesli po tom, čo čo veľké množstvo obchodníkov využilo fakt, že indes S&P 500 sa dostal na významnú psychologickú hranicu 3500 dolárov. Dolár získal a štátne dlhopisy klesli. Rastovo citlivý Nasdaq 100 zaznamenal najprudšie straty spomedzi hlavných benchmarkov, keďže výnosy zo štátnych dlhopisov rástli, pričom dvojročná sadzba stúpla späť na 4,5 %. Medziročné inflačné očakávania v USA vzrástli po prvý raz za sedem mesiacov. Nárast inflačných očakávaní je potenciálne znepokojujúci pre Federálny rezervný systém. Vo štvrtok sa však akcie vrátili zo strát v jednom z najväčších zvratov v histórii. „Včera ste mali toto úžasné, silné vnútro denné zotavenie, ktoré bolo úplne nesprávne,“ povedal v piatok Phil Orlando, hlavný stratég akciového trhu v Federated Hermes. Európske akcie zakončili tento týždeň miernym rastom, zatiaľ čo americké miernym poklesom. Týždeň ukončili v strate aj komodity ako ropa, Bitcoin či zlato. Obchodovanie na záver týždňa ukázalo dôležitosť psychologickej hranice. Taktiež sa opäť potvrdil trend, že sentiment investorov má veľký vplyv na tržné výkyvy.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku ročná miera inflácie v USA sa už tretí mesiac po sebe spomalila na 8,2 % v septembri, čo je najnižšia hodnota za sedem mesiacov. Britská ekonomika sa po júlovom náraste o 0,1 %, v auguste 2022 medzimesačne prepadla o 0,3 %. Ročná miera inflácie v Nemecku bola potvrdená na úrovni 10 % v septembri a dosiahla najvyššiu úroveň v moderných dejinách. Miera nezamestnanosti v Británii sa za tri mesiace do augusta znížila na 3,5 percenta, čo je najnižšia hodnota od roku 1974. Medziročná inflácia v Číne vzrástla v septembri na 2,8 % z 2,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo zodpovedá konsenzu trhu. Miera inflácie vo Francúzsku bola v septembri 5,6 %, čo je najnižšia úroveň za štyri mesiace. Britská centrálna banka rozšíri rozsah denných nákupov dlhopisov od 11. októbra do 14. októbra. Medzinárodná agentúra pre energetiku uviedla, že zníženie produkcie ropy OPEC+ krajinami môže dostať globálnu ekonomiku do recesie. Bank of Korea na októbrovom zasadnutí zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,0 %. Krok znamenal ôsme zvýšenie úrokovej sadzby od augusta 2021. Inflácia na Slovensku dosiahla 14,2 % medziročne.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:               -0,56 %

DOW JONES:     +1,48 %

NASDAQ:             -2,15 %

DAX:                      +1,34 %

Euro Stoxx 50:    +0,74 %

NIKKEI:                 +0,84 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -24,44 %

DOW JONES:     -18,45 %

NASDAQ:            -34,49 %

DAX:                     -21,70 %

Euro Stoxx 50:  -21,47 %

NIKKEI:                -5,91 %

 

Timotej Lencz, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.