Čo týždeň dal: Fed chce skrotiť infláciu

NEW YORK – Trhmi otriasa vyhliadka na cyklus zvyšovania úrokových sadzieb Fedom a zníženie súvahy pre riešenie inflácie.

Rastúce napätie medzi Ruskom a USA podporuje dopyt po bezpečných prístavoch. Globálne akcie smerujú k najhoršiemu mesiacu od vypuknutia pandémie. Jedným z faktorov sú aj slabnúce stimuly zo strany Fedu a ďalším faktorom sú nerovnomerné hospodárske výsledky spoločností. Pre investorov sa vynára otázka, či je tento pokles ideálnou príležitosťou na nákup alebo bude pokračovať ďalší pokles v širšej triede aktív. Index volatility Cboe, meradlo implikovaných výkyvov akcií pre S&P 500, v pondelok v jednom bode vzrástol na najvyššiu úroveň za viac ako rok, kým ustúpil. Russell 2000 index malých amerických spoločností vzrástol, čo by mohlo potencionálne signalizovať zmiernenie medvedieho trhu a zaznamenal nárast o viac ako 2 %.

V utorok sme zaznamenali popoludní mierne oživenie. Avšak netrvalo dlho, pretože indexy opäť zaznamenali pokles v dôsledku neistoty investorov, ktorý čakali na vyhlásenie Fedu ohľadom postoja pri boji s infláciou. Pozitívnej nálade nepridal ani eskalujúci konflikt Ruska s Ukrajinou. V ďalšej nervóznej relácii S&P 500 uzavrel na najnižšej úrovni od októbra. Stratégovia spoločnosti Goldman Sachs Group Inc varovali, že prudké sprísnenie menovej politiky s cieľom znížiť infláciu by mohlo mať v konečnom dôsledku vedľajšie účinky na ekonomickú aktivitu a poškodiť akcie. Medzinárodný menový fond znížil svoju prognózu svetového rastu na rok 2022, pričom uviedol slabšie vyhliadky pre USA a Čínu spolu s pretrvávajúcou infláciou. Na geopolitickom fronte námestník ministra financií Wally Adeyemo povedal, že USA a ich európski spojenci majú pripravené ekonomické sankcie pre prípad, že by ruské jednotky napadli Ukrajinu. Z ruskej strany hovorca Kremľa varoval, že krok Bieleho domu, ktorý uviedol 8 500 vojakov do pohotovosti, skôr zhoršuje napätie ako rieši situáciu.

V stredu sme mohli sledovať rast akcií po býčích vyhliadkach zo strany technologických gigantov. Investori využili výpredaj akcií, ktorý bol spôsobený obavami, že Federálny rezervný systém mohol urýchliť znižovanie stimulov z obdobia pandémie za účelom skrotenia inflácie. Index S&P 500 zaznamenal nárast a odrazil sa tak z najnižšej úrovne od októbra. Softvérový gigant Microsoft Corp. po tom, ako vyhlásil, že jeho podnikanie v oblasti cloud computingu má potenciál stimulovať rast, tak zaznamenal značný nárast. Tvorcovia politiky Fedu sú pripravení signalizovať plány na svoje prvé zvýšenie od roku 2018 a diskutovať o zmenšení súvahy, keďže sa snažia znížiť najvyššiu infláciu za takmer 40 rokov. Powella sa spýtali na situáciu na trhu a on odpovedal na otázku, že cieľom Fedu nie je krach trhu ale Fed bude pokračovať v sprísňovaní finančných podmienok. Dodal, že medvedí trh by mal veľký vplyv na ekonomickú aktivitu a bol by v rozpore s cieľmi Fedu. Po výpredaji, ktorý priviedol globálne akcie k najhoršiemu mesiacu od začiatku pandémie, stratégovia z Goldman Sachs Group Inc. a Citigroup Inc. tvrdia, že teraz je čas na nákup.

Vo štvrtok Powell potvrdil odhodlanie Fedu potlačiť najvyššiu infláciu za generáciu uprostred silného ekonomického zotavovania sa z pandémie. Vo vyjadrení centrálnej banky sa tiež nachádza, že po začatí zvyšovania sadzieb nastane aj znižovanie súvahy. Dvojročné výnosy štátnej pokladnice, ktoré sú naladené na politiku Fedu pozitívne zareagovali a v rámci obchodného dňa vzrástli na najvyššiu úroveň od vypuknutia pandémie. Tie na 10-ročných štátnych dlhopisoch klesli. Kľúčová časť výnosovej krivky bola približne najplochejšia od začiatku roka 2019, čo naznačovalo obavy o rast, keďže Fed obmedzuje ekonomickú podporu. Americký dolár sa dostal na mesačné maximum, zatiaľ čo komodity spojené s dolárom poklesli. Ropa klesla, zlato predĺžilo pokles a bitcoin, ktorého ohodnotenie v poslednom čase úzko korelovalo s akciami, sa pohybovali okolo úrovne 36 000 USD.

Akcie na konci týždňa poznamenaného divokými trhovými výkyvmi stúpli, pretože kvalitné hospodárske výsledky spoločnosti Apple Inc. prilákali kupujúcich. Tým zmiernili obavy, že Federálny rezervný systém bude musieť konať agresívne, aby skrotil najvyššiu infláciu od 80. rokov. Index S&P 500 zastavil trojdňový pokles. Technologicky náročný index Nasdaq 100, ktorý zažíva najhorší mesiac od finančnej krízy v roku 2008, zaznamenal nárast. Odkedy predseda Fedu Jerome Powell signalizoval rýchlejšie sprísnenie, trhy zaznamenali zhoršenie, čo zvýraznilo obavy investorov z geopolitického napätia a nerovnomernej výsledkovej sezóny. Dvaja finanční giganti zvýšili svoje prognózy o tom, ako rýchlo úradníci tento rok zvýšia sadzby, pričom Bank of America Corp. predpovedá posun na každom stretnutí. Spoločnosť JPMorgan Chase & Co. samostatne zvýšila svoju prognózu na päť zvýšení v roku 2022 zo štyroch, ktoré predpovedali predtým.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku medzi kvartálny nárast americkej ekonomiky v 4. štvrťroku 2021, keď vzrástla až o 6,9 %, čo je oveľa viac ako 2,3 % v 3. štvrťroku a výrazne nad prognózami trhu, ktorý počítal s nárastom o 5,5 %. Ide o najsilnejší rast HDP za päť štvrťrokov. Ak vezmeme do úvahy celý rok 2021, ekonomika vzrástla o 5,7 %, čo je najviac od roku 1984. V Európe IHS Markit Eurozone Composite PMI klesol na 52,4 bodu v januári 2022 z 53,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci a mierne pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s poklesom na úroveň 52,6 bodu. Najnovšie údaje poukázali na druhý mesiac po sebe kedy spomaľuje rast obchodnej aktivity, pričom tempo expanzie dosiahlo 11-mesačné minimum, keďže sektor služieb zasiahli obnovené obmedzenia oproti COVID-19.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +0,77 %

DOW JONES:     +1,34 %

NASDAQ:            +0,01 %

DAX:                     -1,83 %

Euro Stoxx 50:   -2,19 %

NIKKEI:                 -2,92 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -7,01 %

DOW JONES:      -4,44 %

NASDAQ:            -11,98 %

DAX:                     -3,56 %

Euro Stoxx 50:   -3,76 %

NIKKEI:                 -7,20 %

Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.