Čo týždeň dal: centrálne banky rozhodujú
NEW YORK – V utorok sme zaznamenali pokles ropy po vyhlásení Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá tvrdí, že svetový trh s ropou sa opäť ocitol vo fáze prebytku.
Jedným z dôvodom prečo nastáva prebytok na trhu s ropou je sprísňovanie opatrení niektorými krajinami proti novému variantu Covidu. V správe IEA uvádza, že oživenie produkcie spôsobuje nadmernú ponuku, ktorá bude mať pravdepodobne rastovú tendenciu v budúcom roku. Medzinárodná energetická agentúra očakáva rastovú tendenciu, pretože Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci plánujú zvyšovať produkciu a niektorí významný spotrebitelia majú v pláne predaj ropy zo svojich strategických zásob. V utorkovej správe sa taktiež uvádza, že dopyt po leteckom palive klesá, čo je spôsobené novým kmeňom vírusu Covid. OPEC vo svojej správe z pondelka uviedol, že vidí potencionálny nárast dennej spotreby v prvom štvrťroku o 1,1 milióna barelov denne, ale uviedol, že stále vidí potencionálny prebytok.
Predstavitelia Federálneho rezervného systému zvýšili snahu pri boji s najvyššou mierou inflácie za posledné obdobie. Pretavilo sa to prostredníctvom skoršieho ukončenia programu nákupu aktív a naznačením pravdepodobného zvýšenia úrokových sadzieb v roku 2022 rýchlejšie, ako sa očakávalo. Tento postoj je považovaný za jeden z najviac jastrabích postojov centrálnej banky za posledné obdobie. Centrálna banka taktiež uviedla, že zdvojnásobí tempo znižovania nákupov štátnych dlhopisov a hypotékami krytých cenných papierov na 30 miliárd dolárov mesačne. Toto zníženie umožní prípravu na ukončenie programu začiatkom roka 2022 namiesto polovice roka, ako sa pôvodne plánovalo. Podľa Powella ekonomika zažíva značný pokrok v oblasti zamestnanosti a rýchlo sa blíži smerom k plnej zamestnanosti. Zvýšené tempo taperingu poskytuje možnosť pre Powella aby zvýšil sadzby skôr ako sa očakávalo. Rozpätie sadzby fed funds zostalo bez zmeny na úrovni 0 – 0,25 %.
Vo štvrtok sa Európska centrálna banka vyjadrila, že dočasne podporí pravidelné mesačné nákupy dlhopisov na obdobie pol roka, aby pomohla zjednodušiť ukončenie pandemických stimulov. Prezidentka Christine Lagardeová zverejnila prognózy, ktoré nás informujú a odhadujú značné oživenie ekonomiky spoločne s prognózou na rýchlejší rast miery inflácie. Európska centrálna banka na prahu nových hrozieb, ktoré plynú z nového variantu Covidu sa zaviazala na krátke obdobie zdvojnásobiť nákupy aktív, aby pomohla zmierniť ukončenie svojho núdzového programu nákupu aktív, ktorý bol v hodnote 1,85 bilióna eur. V ECB úradníci momentálne pracujú na tom aby tento krízový nástroj, ktorý má pomôcť v boji proti budúcim turbulenciám na trhu fungoval a pomohol stabilizovať situáciu. Výhľady inflácie zverejnené Európskom centrálnou bankou boli výrazne posilnené v ekonomických projekciách. V budúcom roku sa počíta s výškou miery inflácie na úrovni 3,2% a na rok 2023 a 2024 sa počíta s mierou inflácie na úrovni 1,8%.
Akcie zažili v piatok pokles a tak predĺžili výpredaj zo štvrtka, keďže investori sa odklonili od rastových akcií. Avšak táto skutočnosť sa očakávala pri sprísňovaní menovej politiky, ktoré sa očakáva budúci rok. Tento týždeň investori primárne sledovali aktualizovaný výhľad menovej politiky Federálneho rezervného systému na budúci rok. Projekcie centrálnej banky ktoré boli zverejnené v strede týždňa naznačujú, že by Fed mohol zvyšovať úrokové sadzby až trikrát. Pri vyšších sadzbách by potencionálne malo nastať prostredie s nižšou likviditou. Avšak na druhej strane vyššie úrokové sadzby sa považujú za prínos pre cyklické akcie v energetickom a finančnom sektore.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku rast čínskeho maloobchodu, ktorý v novembri 2021 zaznamenal medziročné spomalenie na 3,9 % a tak nedosiahol trhové očakávania, ktoré počítali s hodnotou 4,6 %, keďže spotreba sa zmiernila v dôsledku epidémie COVID-19. Maloobchod v USA zaznamenal nárast o 0,3 %, avšak výrazne pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s nárastom o 0,8 %, čo nás informuje o známkach spomaľovania domáceho dopytu pri najvyššej inflácii za posledné desaťročia. IHS Markit Germany Composite PMI poklesol v decembri 2021 na 50 bodov z 52,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci, pričom nesplnil trhové očakávania, ktoré boli na úrovni 51,1 bodu. Oživenie nemeckého súkromného sektora zaznamenalo spomalenie v dôsledku úsilia o potlačenie najnovšej vlny infekcií COVID-19.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -1,94 %
DOW JONES: -1,68 %
NASDAQ: -2,95 %
DAX: -0,59 %
Euro Stoxx 50: -0,90 %
NIKKEI: +0,38 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 23,02 %
DOW JONES: +15,55 %
NASDAQ: +17,70 %
DAX: +13,21 %
Euro Stoxx 50: +17,13 %
NIKKEI: + 4,01%
CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.