Čo týždeň dal: bolo obdobie výkyvov cien akcií

NEW YORKAj v tomto týždni sme mohli na trhoch pozorovať zvýšenú volatilitu v súvislosti s dianím na Ukrajine. Darilo sa cenám komodít, pričom cena ropy zaznamenala v tomto týždni rast o viac ako 20 dolárov za barel. 

Počas pondelkového obchodovania americké akcie takmer vymazali predošlé straty, zatiaľ čo dlhopisy rástli, keď obchodníci hodnotili najnovší vývoj po zavedení sankcií proti Rusku za inváziu na Ukrajinu. Index S&P 500 znížil pokles, ktorý v priebehu dňa dosiahol 1,6 %, pričom stále zaznamenával svoj druhý mesiac poklesu a teda najdlhšiu sériu strát od októbra 2020. Technologický index Nasdaq 100 skončil v pondelok vyššie. Na konci obchodovania sa cena akcií spoločnosti Zoom Video Communications Inc. prepadla po tom, čo gigant zaoberajúci sa diaľkovými konferenciami zverejnil tržby, ktoré zaostali za odhadmi Wall Street. Zaujímavý bol aj vývoj na ruskom akciovom trhu. Ruské trhy v pondelok zamrzli a ruský rubeľ sa dostal pod výrazný tlak v nadväznosti na medzinárodné sankcie, ktoré otriasli finančným systémom krajiny. Kurz rubľu bol na začiatku obchodnej seansy nestabilný a obchodníci varovali, že nízka likvidita sťažuje párovanie medzi kupujúcimi a predávajúcimi. Centrálna banka úplne pozastavila miestne obchodovanie s akciami a dlhopismi. V reakcii na najvyššie sankcie voči Rusku aké boli kedy uvalené miesta centrálna banka zvýšila kľúčovú sadzbu na 20 %.

Na ce nu ropy spôsobil tlak na rizikové aktíva a zvrátil predošlé zotavenie amerických akcií, niektoré európske trhy zaznamenali pokles až o 4 %. V posledných chvíľach obchodovania index S&P 500 klesol o viac ako 2 % k čomu dopomohla aj správa od spoločnosti Apple Inc. ktorá uviedla, že zastavila predaj produktov v Rusku. Ropa sa obchodovala v blízkosti 105 dolárov za barel, čo vyvoláva obavy z potenciálne vyššej inflácie, ktorá by mohla skomplikovať snahu o zníženie inflácie Federálneho rezervného systému v čase, keď sa ruská invázia na Ukrajinu považuje za hrozbu pre globálny rast. Ceny komodít stúpli najviac od roku 2009 v nadväznosti na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá ohrozuje kľúčové dodávky energie, plodín a kovov, ktoré už boli obmedzené, keď sa veľké ekonomiky dostali z pandémie. Zákonodarcovia v spojených štátoch tlačia na prezidenta Joea Bidena, aby zastavil dovoz ruskej ropy a plynu do USA. Ale tento krok by pravdepodobne zvýšil ceny benzínu a zvýšil by inflačné tlaky.

V stredu zaznamenali akciové trhy rast po tom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell povedal, že americká ekonomika expanduje s dostatočnou silou, aby odolala zvyšovaniu sadzieb, pričom sa centrálna banka zaviazala, že pri odstraňovaní stimulov bude uvážlivá. Viac ako 90 % spoločností v indexe S&P 500 vzrástlo, pričom na čele stáli finančné, materiálne a energické akcie. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov prekročili 1,5 %, v porovnaní s utorkovými len 1,26 %. Globálne komoditné trhy posilnili na niekoľkoročné maximá po tom, čo sa obchodníci stiahli Ruska, čo vyvolalo obavy, že ponuka bude nedostatočná naprieč veľkým množstvom komodít. Ropa prekonala 110 dolárov za barel. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell povedal, že centrálna banka bude postupovať opatrne a zdôraznil, že musia byť pohotový v reakcii na prichádzajúce údaje a vyvíjajúci sa ekonomický výhľad. Šéf Fedu tiež poznamenal, že je naklonený podporiť zvýšenie sadzieb o štvrť percentuálneho bodu v marci v súlade s očakávaniami trhu a taktiež je otvorený sérii zvyšovania sadzieb v roku 2022.

Vo štvrtok technologické akcie stiahli akciový trh pred piatkovou správou o ponuke pracovných miest v Spojených štátoch, v nadväznosti na ekonomické dopady vojny na Ukrajine. Oživenie ropy sa zastavilo, pričom ropa zažíva mimoriadnu volatilitu. Akcie sa počas takmer celej obchodnej seansy snažili nájsť smer, pričom index S&P 500 poklesol v závere obchodovania v dôsledku výpredaja spoločností s veľkou trhovou kapitalizáciou, ako sú Tesla Inc. a Amazon.com Inc. Ropa West Texas Intermediate prekonala 116 USD za barel a následne odovzdala značnú časť svojich ziskov. Administratíva prezidenta Joe Bidena uviedla, že uvalí sankcie na osem bohatých Rusov a ich rodiny a uvalí vízové ​​obmedzenia na 19 ďalších Rusov, keďže sa USA a ich spojenci snažia zvýšiť tlak na elity okolo prezidenta Vladimira Putina. Obchodníci čakali aj na vládnu správu o zamestnanosti, ktorá podľa predpovedí ukazovala, že USA vo februári vytvorili 423 000 pracovných miest. Spolu s prudko rastúcimi cenami komodít od ruskej invázie na Ukrajinu sú vysoké náklady na pracovnú silu ďalším faktorom, s ktorým musí Federálny rezervný systém zápasiť.

Počas piatkového obchodovania akcie zaznamenávali pokles, zatiaľ čo dolár posilňoval. Komodity rástli vyššie v dôsledku obáv z krízy v zásobovaní a smerovali k najväčšiemu týždennému nárastu od ropnej krízy v roku 1974. Približne 70 % spoločností v indexe S&P 500 počas obchodného dňa klesalo, pričom straty viedli finančné, technologické a maloobchodné akcie. Výrobcovia energie sa zotavili a ropa vyskočila na konci týždňa, v ktorom sa cena vyšplhala o viac ako 20 dolárov za barel. Akcie sa na začiatku obchodovania nakrátko odrazili od miním v seanse po lepších údajoch z trhu práce než sa očakávalo. Dolár vzrástol na najvyššiu úroveň od roku 2020 a 10-ročné výnosy amerických štátnych dlhopisov klesli na 1,7 %. Euro sa priblížilo ku kľúčovej úrovni podpory. Prezident Fed Bank of Chicago Charles Evans uviedol, že centrálna banka by mala tento rok zvýšiť úrokové sadzby tak, aby sa priblížili k neutrálnemu nastaveniu.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 26. februára znížil o 18-tisíc na 215-tisíc z revidovaných 233-tisíc v predchádzajúcom období. Miera nezamestnanosti v USA vo februári 2022 mierne klesla na 3,8 % zo 4 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je nové pandemické minimum a pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 3,9 %. Maloobchodné tržby v eurozóne vzrástli v januári 2022 o 7,80 % v porovnaní s rovnakým mesiacom v predchádzajúcom roku. Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla na rekordné minimum 6,8 % v januári 2022 zo 7 % v decembri 2021.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -1,27 %

DOW JONES:     -1,30 %

NASDAQ:            -2,78 %

DAX:                     -10,11 %

Euro Stoxx 50:   -10,44 %

NIKKEI:                 -1,85 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -9,18 %

DOW JONES:      -7,49 %

NASDAQ:            -14,90 %

DAX:                     -17,57 %

Euro Stoxx 50:   -17,27 %

NIKKEI:                 -9,75 %

 

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.