MMF varoval pred rastom cien vo svete v dôsledku ekonomických a finančných sankcií voči Rusku

BRATISLAVA –  Medzinárodný menový fond uviedol, že sankcie proti Rusku budú mať významný vplyv na globálnu ekonomiku

Medzinárodný menový fond (MMF) varoval, že sankcie uvalené západnými krajinami proti Rusku budú mať významný vplyv na globálnu ekonomiku a finančné trhy s výraznými dôsledkami pre mnohé štáty. Píše o tom TASS.

Fond predpovedal rast cien na celom svete. Treba poznamenať, že v mnohých krajinách spôsobuje kríza nepriaznivé ekonomické šoky pre infláciu a hospodársku aktivitu „na pozadí už zvýšených cenových tlakov“.

MMF uviedol, že ekonomické dôsledky sú už teraz veľmi vážne. Fond poznamenal, že náklady na energie a komodity vrátane pšenice a iných obilnín prudko vzrástli. To zvyšuje inflačné tlaky. Očakáva sa, že cenové skoky budú mať vplyv na celom svete. V prvom rade ide o chudobné domácnosti, pre ktoré potraviny a pohonné hmoty tvoria veľkú časť výdavkov. “Ak bude konflikt eskalovať, ekonomické škody budú ešte ničivejšie,” varoval MMF.

Poznamenáva tiež, že štátom, ktoré majú úzke ekonomické väzby na Ukrajinu a Rusko, hrozí najmä nedostatok a prerušenie dodávok. MMF uviedol, že tieto krajiny najviac trpia rastúcim prílevom utečencov.

Už skôr predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell označil za účel západných sankcií proti Rusku. Západné sankcie voči Moskve podľa neho nie sú zamerané na zmenu moci v Rusku, ale len na oslabenie jeho ekonomiky, aby pocítila dôsledky. Šéf eurodiplomacie tiež poznamenal, že sankcie sú navrhnuté tak, aby posilnili pozíciu Ukrajiny pri rokovaniach.