Aká bude “čierna labuť” roku 2022?

Od Nového roka zvyčajne každý očakáva len to dobré a že všetko zlé zostane v tom odchádzajúcom. Príde aj niečo zlé.

Bohužiaľ, reálny výnos 10-ročných amerických vládnych dlhopisov nedáva dôvod na optimizmus a skôr varuje pred opakom. K 31. decembru 2021 bola hodnota -5,57 %.

Ak sa pozriete na graf zmieného ukazovateľa od roku 1924 nižšie, ľahko zistíte, že ide o štvrtú najnižšiu hodnotu za toto obdobie. Tri významnejšie extrémy korelovali s nasledujúcimi udalosťami: 1941 – Pearl Harbor, 1947 – začiatok studenej vojny a 1950 – začiatok kórejskej vojny. Ďalšie dva, o niečo menšie extrémy ako ten súčasný, sa prakticky zhodovali s ropným embargom z roku 1973 a vrcholom kľúčovej sadzby v USA v roku 1980.

 

Prameň: refinitiv

Vzhľadom na to, že v Európe sa opäť zavádzajú lockdowny, Čína naďalej dodržiava politiku nulovej tolerancie voči Covidu, zdá sa, že sme ešte neprekonali vrchol inflácie a -5,57 % nie je konečné minimum. A to zase naznačuje, že „čierna labuť“, nepredvídateľná negatívna udalosť viditeľná len pri spätnej analýze, má veľmi pravdepodobne geopolitický charakter.

Je nepravdepodobné, že teraz niekto môže presne povedať, aký druh udalosti sa stane “čiernou labuťou”. Na povrchu momentálne leží Ukrajina, Taiwan a extrémna polarizácia americkej spoločnosti. Ľudové nepokoje sú možné v dôsledku zavedenia “covid pasov” alebo vysokej inflácie, čo vedie k poklesu životnej úrovne obyvateľstva. Prax však ukazuje, že život je oveľa vynaliezavejší ako prognózy analytikov.

Ilustračné fotografie: www.pixabay.com