Ropa prvýkrát po siedmich rokoch stojí 87 dolárov

NEW YORK / LONDÝN – Ceny futures ropy Brent vzrástli o 0,54 percenta a dosiahli 87 USD za barel.

Barel je názov niekoľkých rôznych jednotiek objemu. Názov vznikol z anglického slova barrel, ktoré znamená sud (okrem iného). Najčastejšie sa používaj barel ropy, alebo alebo inej obdobnej látky, skratka bbl, 1 bbl = 158,987294928 litra  = 42 US galónov.

Brent je typ ropy, ktorá sa používa ako referenčný typ pre oceňovanie ropy zo Severného mora, Afriky, Ruska, Strednej Ázie a Perzského zálivu pre európsky trh, teda asi dvoch tretín svetových dodávok ropy, približne od 80. rokov 20. storočia. Jedná sa o zmes, anglicky blend, rôznych druhov ropy ťažených prevažne v oblasti Severného mora. Sú to hlavne Brent crude, Brent sweet, Oseberg alebo Forties.

Termínované ceny ropy Brent s dodávkou v marci 2022 na londýnskej burze ICE vzrástli o 0,54 percenta a dosiahli 87 USD za barel. Obchody boli o 3. 22 stredoeurópskeho času.

Naposledy ceny ropy dosiahli 87 dolárov za barel pred viac ako siedmimi rokmi, v októbri 2014.

Včera, 17. januára 2022, sa ceny ropy stabilizovali okolo 86 dolárov za barel Brentu. Rubeľ zároveň zostal slabý na pozadí drahej ropy a stratil aj svoju atraktivitu medzi investormi.

V januári opýtaní analytici uviedli, že do konca roka 2022 zostane cena ropy na úrovni blízkej súčasnej. Hlavnými dôvodmi, ktoré budú brániť rastu cien, bude prebytok ponuky na svetovom trhu a pokles dopytu v dôsledku nových možných blokád v rôznych krajinách.