Čínsky jüan – najväčšia ročná strata od roku 1994

PEKING – Pokles môže do konca roka predstavovať až 8,6 %.

Informujú o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Čínsky jüan v piatok ukončil svoju domácu seansu na dvojtýždňovom maxime voči doláru, no zdá sa, že stále vykazuje najhoršiu ročnú výkonnosť za posledných 28 rokov.

Jüan na kontinente ukončil domácu obchodnú seansu na úrovni 6,9514 za dolár, čo je najsilnejšie takéto uzavretie od 14. decembra.

Ak by ukončila seansu na konci domáceho trhu, stratila by za rok voči doláru 8,6 %, čo by zaznamenalo najväčší ročný pokles od roku 1994, keď Čína spojila trhové a oficiálne sadzby.

Rastúci dolár vo svetle sprísnenia Federálneho rezervného systému a spomalenie domácej ekonomiky vyvolané COVID boli niektoré z hlavných faktorov, ktoré tento rok vyvíjali tlak na čínsku menu.

Čína predĺži obchodné hodiny pre pevninský jüan, keďže vláda presadzuje plány na internacionalizáciu meny.

Od 3. januára 2023 sa obchodovanie s juanom na kontinente podľa Čínskej ľudovej banky uzavrie o 3:00 miestneho času nasledujúceho dňa, namiesto doterajšieho 23:30. Otvárací čas obchodovania zostane nezmenený: 9:30, uviedla NBK vo vyhlásení.

Tento krok ďalej otvorí čínske trhy v čase, keď sa jüan zvýšil na základe známok, že krajina ustupuje od prísnej politiky Covid Zero. Kontinentálny jüan vzrástol v posledných dvoch mesiacoch roku 2022 na takmer najsilnejšiu úroveň od septembra. Naposledy centrálna banka predĺžila hodiny obchodovania s menami v roku 2016.

NBK prisľúbila predĺžiť obchodné hodiny v máji po tom, čo Medzinárodný menový fond zdvihol váhu jüanu v menovom koši špeciálnych práv čerpania, čo je medzinárodné rezervné aktívum, ktoré možno previesť na päť mien. Jüan bol pôvodne zahrnutý do SDR v roku 2016 po rokoch úsilia čínskych úradov podporovať jeho globálne používanie.

Podľa vtedajších ľudí oboznámených so záležitosťou regulačné orgány na čele s PBOC v júni nariadili niektorým bankám, aby sa pripravili na predĺženie času obchodovania jüanu na kontinente. Obchodovanie podľa ľudí potrvá do 3. hodiny rannej nasledujúceho dňa.

Centrálna banka ponechala čas „oficiálnej uzávierky“ o 16:30 nezmenený. Toto číslo používa CFETS ako dôležité kritérium na posúdenie fixácie v renminbi nasledujúci deň.