Irán a Čína voči sanckiám vlastnými bankami

Vzhľadom na možné ukončenie bankových vzťahov medzi čínskou bankou Kunlun a iránskymi podnikateľmi sa Peking snaží vytoriť nový bankový systém na finančnú spoluprácu s Teheránom.

Čínske zdroje v pondelok poznamenali, že obe strany pracujú na novom bankovom systéme a usporiadali niekoľko stretnutí o tejto otázke, informuje o tom iránska tlačová agentúra IRNA.

Čínska “banka Kunlun” oznámila ukončenie bankových vzťahov s Iránom od začiatku novembra.

Obchodná a priemyselná komora iránskych občanov žijúcich v Číne na stretnutí s iránskymi a čínskymi orgánmi vyzvala na zavedenie nového bankového systému pre obe krajiny.
Očakáva sa, že nový bankový systém sa začne fungovať v roku 2019.

Predtým bola čínska banka Kunlun zameraná na operácie medzi Čínou a Iránom zahrnutá do amerického zoznamu sankcií v dôsledku pokračujúcich obchodných vzťahov s Teheránom.

8. mája americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington odstúpi zo spoločného komplexného akčného plánu (DFID) – dohodu, ktorá bola uzavretá v roku 2015 a obmedzený jadrový vývoj v Teheráne výmenou za zrušenie sankcií Bezpečnostnej rady OSN a jednostranných reštriktívnych opatrení uložených USA a EÚ.

Trump prisľúbil nielen vrátiť sa k predchádzajúcim sankciám, ale aj zaviesť nové, a ministerstvo zahraničných vecí USA v tomto ohľade oznámilo zámer Washingtona znížiť príjmy ropy z vývozu ropy z Iránu prostredníctvom energetických sankcií, ktoré by sa mali obnoviť 4. novembra.