Independent: alkohol na istý čas zablokuje pamäť

Zmeny v molekulách vysvetlia koľko pohárov vína na aké obdobie zablokuje pamäť, ale aj prečo sa ľudia po desiatich rokoch abstinencie začnú znovu piť. Píše o tom dennik Independent. 

Jediná molekulárna zmena môže pomôcť vysvetliť, prečo niekoľko pohárov vína môže dlhé dni poškodiť vašu pamäť a prečo alkoholici môžu po desaťročiach abstinencie spôsobiť relaps, povedali vedci.

Americkí neurovědi, ktorí používajú ovocné mušky, aby pochopili chemické páky, ktoré alkohol tiahne v mozgu, našli nový spôsob, ako zmenili regióny spojené s pozitívnymi skúsenosťami a chute.

Zatiaľ čo mušky majú len 100 000 neurónov na 100 miliárd ľudí, zdieľajú niektoré základné vlastnosti a jedna zo spoločných oblastí narušená alkoholom je kľúčom k spôsobu, akým sa zvieratá naučia nasledovať odmeňovanie skúseností.

To by mohlo pomôcť vysvetliť, prečo škody z alkoholu, zo stavu po použití alkoholu až po vážnejšie problémy spojené so závislosťou, sa znižujú závislými, tvrdia výskumníci z Brown University.

“Všetky zneužívané drogy – alkohol, opiáty, kokaín, metamfetamín – majú nepriaznivé vedľajšie účinky. Vytvárajú v ľudoch zmätenosť, alebo vytvárajú ľuďom pľuzgierky, tak prečo ich považujeme za také obohacujúce? “Povedal vedúci autor Dr Karla Kaun, profesor neurovedy.

“Môj tím sa snaží na molekulárnej úrovni pochopiť, aké drogy využívajú spomienky a prečo spôsobujú chute.”

Vo vyvíjajúcom sa embryu pomáha signál, keď je čas začať tvoriť mozog, ale má u dospelých “podhodnotenú úlohu” pri tvorbe spomienok, povedal Dr Kaun a jej spoluautoři v časopise Neuron.

Pri muchách závislých na alkohole zistili, že expozícia viedla k zmenám v zárubkovej kaskáde. Jedna zmena je v jednom stavebnom bloku veľkej receptorovej molekuly na nervových bunkách, ktorá pomáha zistiť chemickú látku nazývanú dopamín, tiež známa ako “dobrý pocit” neurotransmitera.

Je známe, že tento dopamínový receptor je zapojený do kódovania toho, či je pamäť príjemná alebo odporná, “uviedli autori.

“Ak to funguje rovnako u ľudí, stačí len na jednu pohár vína na aktiváciu cesty, ale do hodiny sa vráti do normálu,” dodal Dr Kaun.

“Po troch pohároch vypitých s prestávkami za hodinu sa pamäť mozgu po 24 hodinách nevráti do normálu. Myslíme si, že táto pretrvávanie je pravdepodobné, čo mení génový výraz v pamäťových obvodoch.” povedal lekár.

“Alkohol blokuje v mozgu procesy, ktoré nám umožňujú si všetko veľmi dlho pamätať,” povedal Peter Giza, neurolog na King’s College v Londýne, ktorý sa do štúdie nezúčastnil. “Závislosť na drogách sa zachováva preto, lebo pamäťové mechanizmy sú blokované účinkami tejto látky. To nielenže poskytuje model na pochopenie pretrvávania drogovej závislosti, ale tiež identifikuje potenciálne farmakologické úlohy pre jeho liečbu. “