Čínske reformy rozpočtu, daňových systémov

Čína sa v poslednom desaťročí neustále snažila podporovať fiškálny a daňový rozvoj, zavádzala opatrenia od znižovania daňového zaťaženia podnikov a prehlbovania reforiem fiškálnych a daňových systémov

Cieľom je udržanie ekonomickú výkonnosti v rámci vhodného rozsahu daní a zvýšenia vysokej kvality vývoja.

Nasledujúce údaje ilustrujú fiškálny a daňový vývoj Číny za posledných 10 rokov a kľúčovú úlohu, ktorú zohráva fiškálna a daňová politika pri posilňovaní vitality trhu a uľahčovaní vysokokvalitného rozvoja.

RASTÚCA FIŠKÁLNA SILA

Fiškálne príjmy Číny sa zvýšili z 11,73 bilióna jüanov (približne 1,74 bilióna amerických dolárov) v roku 2012 na 20,25 bilióna jüanov v roku 2021, s ročným priemerným tempom rastu 6,9 percenta, uviedol námestník ministra financií Xu Hongcai.

Za posledných 10 rokov rástli fiškálne výdavky krajiny ročným tempom rastu 8,5 percenta z 12,6 bilióna juanov v roku 2012 na 24,63 bilióna juanov v minulom roku, čo ponúka solídnu podporu pre hospodársky a sociálny pokrok Číny, dodal Xu.

Na rozšírenie efektívnych investícií Čína od roku 2015 do roku 2021 vydala celkovo 12,2 bilióna juanov nových účelových dlhopisov miestnych vlád.

Za posledných 10 rokov sa uskutočnili cielené a efektívne fiškálne výdavky, ktoré okrem iného smerovali na rozvoj vedy a techniky, zlepšenie základných životných podmienok, zmiernenie chudoby a kontrolu znečistenia, poznamenal Xu.

ZNÍŽENIE DANÍ, POPLATKOV

Nové zníženie daní a poplatkov v Číne dosiahlo za posledných 10 rokov 8,8 bilióna juanov a miera makrodaňového zaťaženia sa znížila z 18,7 percenta v roku 2012 na 15,1 percenta v roku 2021, uviedol Wang Daoshu, zástupca vedúceho štátnej daňovej správy.

Wang dodal, že politiky vrátane zníženia daní a poplatkov podnietili nadšenie pre inovácie a zakladanie nových podnikov v Číne, keďže v poslednom desaťročí bolo zaregistrovaných celkovo 93,15 milióna nových trhových subjektov zaoberajúcich sa obchodovaním súvisiacim s daňami.

Počas obdobia sa spustili viaceré reformy daňového systému s cieľom znížiť finančné zaťaženie podnikov a jednotlivcov vrátane opatrení, ako je prehĺbenie reformy dane z pridanej hodnoty (DPH), udelenie preferenčných daňových politík pre výskum a vývoj a zvýšenie prahu daň z príjmu.

Tento rok Čína zaviedla nové kombinované podporné politiky prostredníctvom zníženia daní a poplatkov. Očakáva sa, že vrátenie a zníženie daní dosiahne v roku 2022 približne 2,5 bilióna jüanov, vrátane 1,5 bilióna yuanov vrátených kreditov DPH.

PODPORA KVALITNÉHO VÝVOJA

Čínska daňová služba bola riadená tak, aby slúžila vysokokvalitnému rozvoju ekonomiky a spoločnosti, poznamenal Wang.

Údaje ukázali, že 53 000 high-tech firiem profitovalo z nižšej sadzby dane z príjmu v roku 2020, čo je o 82,8 percent viac ako v roku 2013, čo viedlo k zníženiu daní o 259,6 miliárd juanov.

V dôsledku pro-technologických politík, ako je preferenčná daňová sadzba, povedal Wang, spoločnosti boli povzbudené, aby viac investovali do inovácií. Pomer výdavkov podnikov na výskum a vývoj k príjmom vzrástol na 2,44 percenta v roku 2021 z 2,08 percenta v roku 2013.

V snahe vyrovnať regionálny rozvoj zaznamenali centrálne a západné regióny Číny v rokoch 2016 až 2021 ročný rast daňových príjmov o 6,8 percenta a 5,8 percenta, čo je o 1,2 percenta a 0,2 percenta vyššie ako vo východných oblastiach.

K OTVORENEJ EKONOMIKE

Za posledné desaťročie Čína nadviazala hlbšiu medzinárodnú finančnú a hospodársku spoluprácu, povedal Xu.

“Krajina znížila svoju celkovú úroveň ciel z 9,8 percenta v roku 2010 na 7,4 percenta v roku 2021,” povedal.

Sieť čínskych daňových zmlúv pokrýva 112 krajín a regiónov, poznamenal Wang. Taktiež iniciovala Mechanizmus spolupráce pri správe daní v rámci iniciatívy Belt and Road, neziskový oficiálny mechanizmus spolupráce v oblasti správy daní medzi jurisdikciami, ktoré sa prihlásili k iniciatíve Belt and Road, s cieľom prispieť k vytvoreniu daňového prostredia priaznivého pre rast prostredníctvom spolupráce a zdieľania. osvedčených postupov.

Mechanizmus spolupráce bol uvedený ako jedna z najvplyvnejších organizácií Medzinárodnej daňovej revízie počas obdobia 2021-2022, povedal Wang.