Ukrajina: Trh práce, kto hľadá a aké platy ponúkajú

KYJEV – Napriek pokračovaniu vojny sa v Ukrajine začalo postupné oživovanie trhu práce a podniky začali aktívnejšie hľadať pracovníkov. 

V súčasnosti  sa situácia začína zlepšovať v relatívne tichých oblastiach a v tých regiónoch, kde intenzita nepriateľských akcií klesá – ľudia sú aktívnejší pri hľadaní práce. Za posledný mesiac bol podľa personálneho portálu grc.ua nárast životopisov 15 percent. Zvýšila sa aj aktivita pátračov – počet odpovedí na voľné pracovné miesta v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o 20 percent.

Čo sa týka zamestnávateľov, aj oni začínajú obnovovať pracovné procesy a na personálnych portáloch vypisujú voľné miesta na rôzne odbornosti. Počet pracovných ponúk je však v súčasnosti oveľa nižší ako počet ľudí ochotných získať prácu.

O 25 326 voľných pracovných miest sa v apríli podľa ŠÚP uchádzalo 283 356 nezamestnaných, teda konkurencia na jedno pracovné miesto bola takmer 12 ľudí. Existujú však profesijné oblasti, v ktorých je toto číslo oveľa vyššie v dôsledku takmer úplného nedostatku pracovných ponúk.

Štát zároveň vzhľadom na signály, ktoré dávajú vládni predstavitelia, nemá dostatok financií na plnohodnotnú podporu všetkých občanov.  „Časť ekonomiky nefunguje, takže zdroje krajiny na sociálnu ochranu sú menšie,“ povedala ministerka sociálnej politiky Marina Lazebna.

„Ak vojna potrvá ešte viac ako tri alebo štyri mesiace, budú potrebné bolestivé opatrenia, ktoré zahŕňajú výrazné zvýšenie daní a škrty vo výdavkoch,“ varoval minister financií Serhiy Marčenko.

Preto je dôležité prispôsobiť sa novým podmienkam na trhu práce a nájsť si tam miesto pre seba, aby ste sebe a svojej rodine zabezpečili pohodlný životný štandard.

Priority na trhu práce

Počas takmer troch mesiacov sa trh práce výrazne zmenil. Niektoré povolania sa stali populárnejšími, niektoré – naopak, dnes už irelevantné. Mnoho ľudí musí zmeniť svoju kvalifikáciu, naučiť sa nové zručnosti, aby sa prispôsobili novej realite.

Podľa analytikov služby OLX Robota je v týchto nových podmienkach relatívne stabilný dopyt po nakladačoch, predajcov, ochrankárov, kuriérov, údržbárov, krajčírok, upratovačiek, kutilov a stavbárov.

“Posledné menované sa počas vojny objavili na zozname populárnych profesií. Dnes ich potrebuje viac ako tisíc zamestnávateľov na obnovu zničenej infraštruktúry. “Aktuálnym sa stáva aj sektor obrany a medicína,” uvádza sa v štúdii.

Zároveň podľa personálneho portálu grc.ua je teraz najťažšie nájsť si prácu pre právnikov, poisťovateľov, servisných pracovníkov, pedagógov a vedcov, domácich zamestnancov, odborníkov, ktorí pracovali v automobilovom priemysle, obstarávaní. Pre nich sú teraz najmenej relevantné voľné miesta.

Najviac pracovných ponúk bolo otvorených v Kyjeve (34 percent všetkých súčasných lokalít), Ľvovskej oblasti (18 percent) a Dnepropetrovskej oblasti (9 percent). Úroveň konkurencie je tu však oveľa vyššia ako v iných regiónoch Ukrajiny.

Odmeňovanie na Ukrajine

Podľa personálneho portálu grc.ua je dnes priemerný plat na všetkých voľných miestach v rôznych regiónoch Ukrajiny 18 700 hrivien, čo je o 10 percent menej ako v predvojnovom období. Takýto plat sa však nevypláca všetkým odborníkom.

IT špecialistom ponúkajú vyššie platy (nad 25 000 hrivien). Najnižšie platy sú v automobilovom biznise (v priemere 11 000 UAH), vo výrobe a poľnohospodárstve (v priemere 13 300 UAH), v sektore služieb (11 500 UAH).

Najvyššie platy teraz ponúka Kyjev, ktorý postupne získava späť vedúce pozície, o ktoré prišiel na začiatku vojny. V priemere hlavné mesto ponúka platy 26-tisíc hrivien.

Medzi regióny s vysokými priemernými mzdami patrí Dnepropetrovská oblasť (25 600 UAH), Ľvovská oblasť (24 800 UAH), Poltavská oblasť (23 400 UAH) a Odeská oblasť (23 000 UAH).

“Dobrou správou je, že pre niektoré profesie dnes ukrajinskí zamestnávatelia ponúkajú platy vo výške ako v predvojnovom období. Netreba zabúdať ani na to, že niektorí vysídlení Ukrajinci môžu zostať pracovať v zahraničí. Počet voľných pracovných miest na Ukrajine sa zvýši,” dodala. povedala UNIAN vedúca oddelenia práce a služieb OLX Maria Abdullina.

Pracovať v zahraničí

Kvôli vojenskej agresii Ruska proti Ukrajine krajiny Európskej únie maximálne zjednodušili možnosť prijímania Ukrajincov. Občania majú právo na dočasnú ochranu bez zdĺhavých byrokratických postupov. Tento status okrem iného poskytuje prístup k legálnemu zamestnaniu.

Najviac užívateľov podľa portálu OLX Jobs reaguje na voľné pracovné miesta v kategórii „Práca v zahraničí“ v Európe a na Strednom východe. Všeobecný záujem uchádzačov o prácu pozorujeme na ponukách zamestnávateľov z Poľska, Nemecka a Českej republiky.

Lídrom v počte imigrantov z Ukrajiny je susedné Poľsko. Začiatkom mája tak bolo v databáze PESEL  zaregistrovaných už 400-tisíc Ukrajincov v produktívnom veku.

V rovnakom období bolo na OLX zverejnených 572 voľných pracovných miest v Poľsku. Hľadači môžu očakávať priemerný plat takmer 4 900 zlotých (33 000 hrivien). Zároveň môžete získať prácu v Poľsku bez ďalších dokladov a zostať v krajine až 18 mesiacov.

Celkový počet ukrajinských imigrantov v Nemecku bol v máji 280-tisíc. Táto západoeurópska krajina je obľúbená aj medzi užívateľmi OLX Job. Začiatkom mája služba zverejnila 329 aktuálnych voľných pracovných miest v Nemecku. V priemere sa žiadateľom ponúka poplatok 1 640 eur (50 000 hrivien).

Čo sa týka Českej republiky, stránka OLX má jeden a pol stovky pracovných ponúk. Priemerná mzda, ktorú zamestnávatelia ponúkajú uchádzačom o prácu z Ukrajiny, je 31 725 korún (40 000 hrivien).

“V súčasnosti je bezpečnostný faktor rozhodujúci pri rozhodnutiach Ukrajincov ísť do zahraničia, okrem úrovne platov a zamestnanosti v rámci krajiny. Ukrajinci. Aj medzi lídrami Kyjeva, Odesy a Dnepropetrovskej oblasti, “- povedala šéfka OLX Work and Services Maria Abdullina.

Ukrajinci sa zároveň podľa odborníka po oslobodení severu krajiny od okupantov začali postupne vracať domov. Viac ako polovica z tých, ktorí z Ukrajiny odišli kvôli vojne, sa plánuje čoskoro alebo o niečo neskôr vrátiť domov.

“Viac ako 40 percent sa po vojne vráti domov. Ukrajinci chcú pracovať z domu a obnoviť ekonomiku, pretože krajina je bez nich,” dodala Abdullina.

V súčasnosti je ukrajinská ekonomika v stave neistoty, keďže nie je známe, ako dlho bude vojna trvať. Podnikanie sa však postupne oživuje, pribúdajú nové voľné pracovné miesta, hoci ich počet je neporovnateľne menší ako počet uchádzačov o zamestnanie.

Mzdy na Ukrajine sú od začiatku invázie stále väčšinou nižšie a po niektorých špecialitách nie je vôbec dopyt. Teraz je však najdôležitejšie nájsť si v týchto ťažkých časoch miesto na trhu práce, kde uživíte seba a svoju rodinu. A po víťazstve sa dopyt po väčšine voľných pracovných miest vráti a mzdy porastú, rovnako ako kúpyschopnosť občanov počas oživenia ekonomiky.