Čínske firmy sa stiahli z New York Stock Exchange

PEKING / NEW YORK  – V piatok niekoľko veľkých čínskych spoločností oznámilo plány začať s vyraďovaním z burzy cenných papierov v New Yorku. 

Čínsky štátny regulačný výbor pre cenné papiere uviedol, že spoločnosti sa rozhodli na základe „svojich vlastných obchodných úvah“.

Čínska ekonomická informačná agentúra Cailian v piatok oznámila, že 12. augusta 2022 čínske energetické spoločnosti PetroChina a Sinopec, ako aj China Life Insurance, Aluminium Corporation of China, Shanghai Petrochemical a niekoľko ďalších spoločností postupne oznámili plány na začatie vyraďovania z búrz cených papierov v New Yorku.

Čínsky štátny regulačný výbor pre cenné papiere vydal v piatok 12. augusta 2022 na svojej oficiálnej webovej stránke vyhlásenie, v ktorom uvádza, že kótovanie a vyraďovanie sú „normálne“ procesy kapitálového trhu. Rezort poznamenal, že budú udržiavať úzku komunikáciu s príslušnými regulačnými úradmi v zahraničí a spoločne chrániť legitímne práva a záujmy spoločností a investorov.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že príslušné spoločnosti prísne dodržiavali pravidlá kapitálového trhu USA a regulačné požiadavky a rozhodnutie o odstránení „bolo prijaté na základe ich vlastných obchodných úvah“.

Čínske ropné spoločnosti PetroChina, Sinopec a Sinopec Shanghai Petrochemical Co., poisťovňa China Life Insurance a Aluminium Corp. z Číny (Chalco) oznámili svoj zámer stiahnuť akcie z burzy v New Yorku (NYSE), uvádza MarketWatch.