Ruská ropa opäť cez ropovod Družba prúdi do ČR

Dodávky ruskej ropy do Českej republiky cez ropovod Družba boli podľa českého prevádzkovateľa ropovodu Mero obnovené.

“Dodávky ruskej ropy do južnej vetvy ropovodu Družba boli v Českej republike obnovené dnes o 20:00. Zásobovanie domácich rafinérií prebieha podľa plánu,” uviedol prevádzkovateľ vo vyhlásení. Skratka Mero znamená mezinárodní ropovody. Ministerstvo financií Českej republiky je vlastníkom 100 % akcií.

Už skôr česká tlačová agentúra ČTK s odvolaním sa na predsedu predstavenstva Mero Jaroslava Pantůčeka  informovala, že obnovenie dodávok ropy do Českej republiky sa očakáva 12. až 13. augusta. Bolo poznamenané, že česká strana podniká kroky podobné krokom MOL a Slovnaft, aby zaplatila tranzitný poplatok.

Ukrtransnafta 4. augusta 2022 zastavila tranzit ruskej ropy cez územie Ukrajiny z dôvodu nezaplatenia tranzitného poplatku. Bolo poznamenané, že finančné prostriedky odoslané 22. júla na tranzit v auguste boli vrátené na účet Transneftu 28. júla 2022 v súvislosti s nadobudnutím účinnosti nariadenia EÚ 2022/1269.

Maďarský MOL a slovenský Slovnaft (tiež súčasť skupiny MOL) iniciovali diskusie s ukrajinskou a ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku MOL alebo Slovnaftu, čo by umožnilo obnovenie dodávok.

Prevoz surovín na Slovensko sa obnovil v stredu večer, do Maďarska – v noci zo stredy na štvrtok.

Na južnej vetve Družby, prechádzajúcej územím Ukrajiny, sú dodávky ropy realizované v smere do rafinérií v Maďarsku, na Slovensku a v Českej republike na základe dlhodobej dohody medzi PJSC Transnefť a as Ukrtransnafta o zabezpečení služieb prepravy ropy na základe 100 % platby vopred. Vlani prepravila 12 miliónov ton ruskej ropy, z toho 3,4 milióna ton do Českej republiky, 5,2 milióna ton na Slovensko a 3, 4 milióna ton do Maďarska.