Barel ropy môže klesnúť na úroveň asi 30 USD

NEW YORK – Ceny ropy by mohli klesnúť na 30 dolárov za barel, ak by sa krajiny OPEC + na marcovom stretnutí rozhodli neznížiť svoju produkciu ropy. Píše o tom Bloomberg s odkazom na finančnú spoločnosť Standard Chartered Bank.

Podľa analytikov spoločnosti sa globálny dopyt po rope v prvom štvrťroku 2020 prudko znížil v dôsledku epidémie čínskeho koronavírusu. Obavy z rozšírenia choroby viedli k zníženiu premávky vrátane leteckej dopravy a zníženiu dopytu po palivách.

Čínske orgány okrem toho v dôsledku epidémie zastavili priemyselné podniky, ktoré tiež zasiahli dopyt po surovinách. Vo februári sa koronavírus rozšíril do Európy. Šírenie vírusom vyvolanej pneumónie v regióne bolo ťažiskom priemyselného severu Talianska, čo tiež zhoršilo situáciu na trhu s ropou.

„Ak sa nezníži ťažba ropy, trh sa stane zraniteľným a povedie to ku krátkodobému poklesu nákladov na suroviny pod 30 dolárov za barel,“ uviedli analytici Standard Chartered. Odborníci sú zároveň presvedčení, že krajiny OPEC + budú naďalej znižovať výrobu, pretože náklady na zlyhanie sú príliš vysoké.

Goldman Sachs, hovoriaci o situácii na trhu s ropou, ho označil za najsilnejší šok dopytu od svetovej hospodárskej krízy v roku 2008.

V poslednom februárovom týždni klesli futures na termín Brent pod 50 dolárov za barel, najhorší výsledok za 2,5 roka. Náklady na futures WTI v apríli klesli pod 44 dolárov, čo je minimálne 3,5 roka. K poklesu cien ropy došlo na pozadí kolapsu kľúčových akciových indexov v USA a Európe.

V pondelok 2. marca vzrástli náklady na suroviny. Májové futures na Brent o 11:15 moskovského času vzrástli počas obchodovania na londýnskej ICE na 51,96 dolárov za barel. Náklady na futures WTI v apríli vzrástli na 46,72 dolárov. Rast zaznamenali aj hlavné akciové indexy USA a Európy v pondelok