Švajčiarska centrálna banka zarobila na mínusoch

BERN –  Švajčiarska národná banka oznámila, že  vykázala zisk 50,71 miliárd dolárov, čo je jej druhý najlepší výsledok v jej histórii. Banka zarobila veľké peniaze na pozadí najnižšej úrokovej sadzby na svete – mínus 0,75 percenta, čo je o 0,25 percentuálneho bodu menej ako úroková miera z vkladov Európskej centrálnej banky.

Záporná úroková sadzba znamená, že centrálna premenila svojich na klientov podielových fondov. To znamená, že im odoberá percento z vkladu ako poplatok za ich správu.

Zisk banky súvisí najmä s investíciami v cudzej mene, vďaka ktorým sa regulátor snažil oslabiť frank. Zarobil na nich 41,77 miliárd dolárov. Banka získala ďalších 7,15 miliardy výnosov zo zlata.

Z týchto prostriedkov vyplatí národná banka federálnej vláde 4,15 miliárd dolárov (jedna tretina sumy) a kantónom (dve tretiny). To je dvakrát toľko ako pravidelné ročné platby.

Už predtým sa uvádzalo, že švajčiarska centrálna banka uznáva nedostatočnosť najnižšej svetovej úrokovej sadzby pre obmedzenie rastu franku ako bezpečného aktíva. Ani pôžičky so zápornou úrokovou mierou nezmenili situáciu, ktorá ohrozuje miestnych vývozcov, keď banky začali platiť niektorým inštitucionálnym investorom – iným bankám, poisťovacím spoločnostiam a investičným fondom.

Jedinou centrálnou bankou na svete, ktorá bola schopná vyrovnať sa s rastovými problémami prostredníctvom záporných úrokových mier, je v súčasnosti švédsky regulátor. V decembri 2019 zvýšil sadzbu z mínus 0,25 percenta na nulu, čím vysvetlili, že ekonomika neskôr vstúpila do fázy normálneho rastu.