Čínska ľudová republika: ekonomiku podporil rast maloobchodných tržieb a priemyselná aktivita
PEKING – Nehnuteľnosti a fixné investície sú sklamaním, zverejnené údaje poukazujú na zmiešaný obraz hospodárskeho oživenia.
Spotrebiteľská a priemyselná aktivita v Číne rástla v októbri rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo zvyšuje nádeje na zlepšenie, keďže ekonomika naďalej zápasí so spomaľujúcim sa trhom s nehnuteľnosťami, slabým obchodom a neúplným zotavením z pandémie koronavírusu.
Maloobchodné tržby vzrástli minulý mesiac medziročne o 7,6%, podľa oficiálnych štatistík zverejnených v stredu, v porovnaní s prognózami 7% nárastu v prieskume ekonómov agentúry Reuters a v porovnaní s 5,5% nárastom v septembri.
Priemyselná produkcia vzrástla o 4,6 percenta, čím mierne prekonala očakávania nárastu o 4,4 percenta a 4,5 percenta v septembri, keďže zaznamenala najrýchlejší rast od apríla.
Mesačné údaje, ktoré ťažili z porovnania s poslednými fázami blokády Číny s nulovým výskytom Covid v minulom roku, boli pozorne sledované kvôli známkam zlepšenia v druhej najväčšej svetovej ekonomike.
Čínu tento rok zasiahli neuspokojivé údaje, pričom slabosť v obchode, výrobe, priamych zahraničných investíciách a spomalenie rastu nehnuteľností prispeli k pesimizmu, aj keď úrady v januári zrušili pandemické obmedzenia. V auguste úrady oznámili, že prestanú zverejňovať údaje o nezamestnanosti mladých ľudí, ktorá dosiahla rekordnú úroveň.
Čísla zverejnené v stredu tiež ukázali zmiešaný obraz, pričom fixné investície zaostali za očakávaniami, pričom za rok do októbra vzrástli len o 2,9 percenta, z 3,1 percenta v roku do septembra.
Hovorca čínskeho Národného štatistického úradu uviedol, že domáci dopyt je “stále nedostatočný” a výrobcovia čelia slabému dopytu na trhu.
Oficiálny index nákupných manažérov ukázal, že obchodná aktivita sa minulý mesiac nečakane znížila, keďže ekonomika skĺzla späť do deflácie v dôsledku klesajúcich cien bravčového mäsa.
Silne zadlžený sektor nehnuteľností v Číne, ktorý znášal dvojročnú vlnu zlyhania developerov a meškania výstavby, zostal v októbri pod tlakom, pričom predaj nehnuteľností podľa oblastí klesol o 7,8 % v porovnaní so 7,5 % poklesom v septembri minulého roka.
„Opäť tu bol rozdiel medzi celkovou aktivitou, ktorá sa rozšírila, a všetkými aktivitami súvisiacimi s nehnuteľnosťami, ktoré naďalej klesali,“ napísal v poznámke Robert Carnell, regionálny vedúci výskumu pre Áziu a Tichomorie v ING.
Dlhotrvajúce zlyhanie spoločnosti Country Garden, kedysi najväčšieho súkromného developera v Číne podľa tržieb, v posledných mesiacoch zvýšilo tlak na politikov, ktorí si už stanovili ročný rast hrubého domáceho produktu na úrovni 5 percent na najnižšej úrovni za posledné desaťročia.
Peking prestal poskytovať priamu pomoc realitnému sektoru, hoci znížil kľúčové úrokové sadzby pôžičiek a zmiernil obmedzenia na nákup nehnuteľností. Miestne samosprávy sa tiež dostali pod tlak, aby poskytli likviditu developerom za nedokončené bytové projekty.
Minulý týždeň MMF zvýšil svoju prognózu ročného rastu čínskej ekonomiky na 5,4 percenta s odvolaním sa na politickú podporu trhu s nehnuteľnosťami.
Ďalším znakom krehkého apetítu spotrebiteľov v Číne je, že veľký online nákupný festival tento mesiac zaznamenal najslabší rast od začiatku zberu údajov v roku 2010, uviedli analytici HSBC.
Celkové tržby na Deň nezadaných 11. novembra, keď online platformy ponúkajú obrovské zľavy, vzrástli len o 2,1 percenta na 1,14 bilióna jüanov (157 miliárd dolárov).
(S využitím materiálov denníka Financial Times)