Bloomberg: v Rusku sa môže začať plytká recesia

MOSKVA – Nedávne zvýšenie kľúčovej sadzby na 15 % zvyšuje pravdepodobnosť recesie v Ruskej federácii na približne 70 % pri vyhliadkach na pokles spotreby a investícií, píše ekonóm Bloomberg Economics Alexander Isakov.

Spotrebiteľská inflácia v Ruskej federácii zaznamenala v októbri výrazné spomalenie (v ročnom vyjadrení, očistené o sezónne vplyvy). V budúcnosti sa však tlak na ceny bude pomaly znižovať, keďže vysoké rozpočtové výdavky naďalej pôsobia ako silný proinflačný faktor, píše ekonóm Bloomberg Economics Alexander Isakov.

„Veríme, že kľúčová sadzba dosiahla vrchol súčasného cyklu, ale Ruská centrálna banka ju bude udržiavať na úrovni 15 % do marca 2024. Podľa našich odhadov nedávne zvýšenie kľúčovej sadzby na 15 % z 13 % zvyšuje pravdepodobnosť recesie v Ruskej federácii na približne 70 % na pozadí vyhliadok na zníženie spotreby a investícií,“ poznamenáva expert.

Plytká recesia v krajine podľa neho pravdepodobne začne vo štvrtom štvrťroku tohto roka alebo v prvom štvrťroku budúceho roka.