Akcie Volvo klesli o 14 % na rekordné minimum

PEKING – Čínsky vlastník Geely predal akcie.

Akcie spoločnosti Volvo Cars v piatok ráno klesli o 14 % po tom, čo jej materská spoločnosť Zhejiang Geely Holding Group začala predávať približne 100 miliónov akcií švédskej automobilky.

O 9:00 londýnskeho času klesli akcie Volva o 10,31 % po kompenzácii niektorých strát. Začiatkom dňa akcie podľa údajov agentúry Reuters klesli až o 14 % a dosiahli rekordné minimum.Akcie Volva od začiatku roka klesli o 25 %.

Geely v piatok vo vyhlásení uviedla, že vydá ďalšie akcie vo Volve v súlade s jej dlhodobou stratégiou. Vo vyhlásení sa uvádza, že tento krok má za cieľ zlepšiť likviditu akcií Volvo a „ponúknuť väčšie príležitosti na vytvorenie udržateľnej dlhodobej hodnoty pre inštitucionálnych a retailových investorov“.

Geely bude po predaji stále vlastniť 78,7 % spoločnosti Volvo, uvádza sa vo vyhlásení. Geely predtým vlastnila približne 82 % spoločnosti Volvo, čím sa podiel predaných akcií zvýšil na viac ako 3 %.

Podľa agentúry Reuters boli aktíva predané s výraznou zľavou a celková predajná cena bola približne 350 miliónov dolárov.

„Ako väčšinový akcionár zostávame neochvejní v našom záväzku pokračovať v podpore spoločnosti Volvo Cars pri jej transformácii na výrobcu výhradne elektrických automobilov a tešíme sa, že budeme stavať na tomto pokračujúcom globálnom úspechu,“ povedal Daniel Donghui Li, generálny riaditeľ spoločnosti Automobily Volvo. Skupina Geely Holding to oznámila vo vyhlásení v piatok.

Geely neodpovedala okamžite na žiadosť CNBC o komentár. Hovorca Volvo Cars odkázal CNBC na Geely, keď ho požiadali o komentár.

Spoločnosť Geely, ktorú založil čínsky obchodný magnát Li Shufu, ktorý je stále jej predsedom, získala spoločnosť Volvo Cars v roku 2010. Portfólio spoločnosti zahŕňa množstvo svetových automobilových značiek, ako sú giganty elektrických vozidiel Polestar a Smart, ako aj Volvo.

(Na základe materiálov CNBC)