Čína: najvyšší súd mieri zbrane proti firmám
PEKNIG – Čínsky najvyšší súd išiel proti súkromným spoločnostiam, ktoré používajú šesťdňový pracovný týždeň s dvanásťhodinovým pracovným časom (takzvaný „996“), píše CNN.
Súd označil takýto režim za nezákonný a pripomenul, že zamestnanci majú právo na odpočinok a dovolenku a zamestnávatelia sú povinní dodržiavať zákon v osemhodinový pracovný deň.
Súd vydal spoločné vyhlásenie s ministerstvom práce a sociálneho zabezpečenia ČĽR. Dokument upozorňuje na nezákonnosť režimu „996“ na príklade niekoľkých spoločností, ktoré urobili taký rozvrh povinným v rozpore so zákonom. “Zamestnávatelia môžu naliehať na tvrdú prácu, ale zároveň nesmú zabúdať na svoje povinnosti,” uvádza sa v texte vyhlásenia. V jednom prípade zomrel zamestnanec vydavateľstva o 05:30 na zlyhanie srdca pri chôdzi na kancelársku toaletu. Vedenie bolo uznané vinným zo smrti muža a bolo nariadené vyplatiť rodine obete 400 tisíc juanov (61,7 tisíc amerických dolárov).
Harmonogram 996 – šesť dní v týždni od 9. do 21. hodiny – bežne používajú technologickí giganti a startupy na zníženie mzdových nákladov a zvýšenie produktivity. Začiatkom roku 2021 bola firma Pinduoduo obvinený zo smrti 22-ročného zamestnanca. Dievča ochorelo na ulici, keď sa vrátila z práce o pol jednej v noci. O dva týždne neskôr spáchal samovraždu ďalší zamestnanec spoločnosti.
Čínske právo ustanovuje osemhodinový pracovný deň. V núdzových prípadoch sú nadčasy povolené, ale nie viac ako tri hodiny denne. Podľa situácie je zamestnávateľ povinný za nadčasové hodiny zaplatiť príplatok 150-300 percent zo mzdy.
V roku 2019 to zakladateľ Alibaba Jack Ma nazval „požehnaním“ pre prácu tempom „996“. “Ak nebudete tráviť viac času a energie ako ostatní, ako budete úspešní?” Spýtal sa miliardár. Neskôr sa do diskusie zapojil aj šéf jedného z najväčších čínskych internetových maloobchodníkov JD.com Richard Liu. Podnikateľ podporoval prácu nadčas, sťažoval sa na pokles počtu zamestnancov a manažérov označil za zbabelcov.