Čína dodala prvú zásielku vakcíny do Gruzínska

TBILISI – Čínska ľudová republika dodala do Gruzínska prvú zásielku čínskej vakcíny od firmy Sinophram. Informuje o tom čínska tlačová agentúra Xinhua.

Vakcína sa používa aj v Maďarskej republike. BBIBP-CorV je jedna z dvoch vakcín COVID-19 inaktivovaných celým vírusom vyvinutých spoločnosťou Sinopharm. Klinické výskumy vakcíny sa uskutočnili v Maroku, Argentíne, Bahrajne, Egypte, Pakistane a Spojených arabských emirátoch. Na výskume sa podieľalo 60 000 ľudí. Efektívnosť vakcíny je 86 %. V tomto roku firma plánuje vyrobiť  jednu miliardu dávok vakcíny. Minulý mesiac firma oznámila, že plánuje vyrobiť ročne 200 miliónov dávok vakcíny v Spojených arabských emirátoch.

Sinopharm Group Co., Ltd. (國藥 控股 股份有限公司, „Sinopharm Group“ alebo „Sinopharm Holding“) je jedna z najväčších farmaceutických spoločností v Číne a Ázii. Patrí do rodiny  „troch veľkých“ farmaceutických spoločností v krajine (spolu s China Resources Pharmaceutical Group a Shanghai Pharmaceuticals) a je jednou zo sto najväčších spoločností v Číne. Spoločnosť National Pharmaceutical Group, ktorá bola založená v roku 2003 so sídlom v Šanghaji, vlastní väčšinový podiel v spoločnosti China National Pharmaceutical Group.