OPEC + rozhodnutím znižuje cenu ropy na trhoch

VIEDEŇ – Ropa Brent počas obchodovania v pondelok poklesla a pohybovala sa blízko cenovej hladiny 64 dolárov za barel. Účastníci trhu reagujú na výsledky stretnutia OPEC +, ktoré sa konalo minulý týždeň.

Pripomeňme, že krajiny OPEC + sa dohodli na zvýšení ťažby o 350 tisíc barelov denne v máji a júni. Zároveň by v júli mala ťažba ropy vzrásť o ďalších 450-tisíc barelov denne. Saudská Arábia zároveň oznámila, že upustí od jednostranného znižovania výroby. Začiatkom tohto roka obmedzil svoju vlastnú produkciu o 1 milión barelov denne nad rámec kvót dohodnutých v dohode. Kráľovstvo plánuje zrušiť toto obmedzenie do konca júla, predtým začalo zvyšovať produkciu od budúceho mesiaca.

Napriek tomu, že rast ponuky sa považuje skôr za negatívny faktor pre ceny uhľovodíkov, rozhodnutie krajín OPEC + zvýšiť produkciu odráža aj rastúce očakávania postupného oživenia dopytu, ktorý si časom vyžiada viac surovín . Stojí za zmienku, že mnoho odborníkov očakáva v tomto roku silné oživenie globálnej ekonomiky.

Spoločnosť Oxford Economics je presvedčená, že globálna ekonomika by v roku 2021 mohla rásť o 6%, a to najsilnejším tempom za takmer polstoročie, pretože očkovacie kampane proti koronavírusom pomáhajú zrušiť blokádu a oživiť ekonomickú aktivitu v mnohých regiónoch.

Čínska ekonomika v marci zrýchlila v dôsledku rastúcich spotrebiteľských výdavkov a zahraničného dopytu po čínskom tovare. Rovnako sa zrýchľuje ekonomické oživenie USA. Berúc do úvahy uvedené skutočnosti, rozhodnutie účastníkov energetického paktu o zvýšení ťažby ropy nebude viesť k nadmernej ponuke, a preto nebude predstavovať hrozbu pre cenovú stabilitu. Inými slovami, nákup ropy zostáva prioritou.