Kyjev: bude väčšia úroda ozimnej pšenice o 4,9 %

KYJEV – Podľa oficiálnych údajov je plocha úrody ozimnej pšenice v Ukrajine v roku 2021 viac ako 6,7 milióna hektárov, čo je o 4,9% viac ako v minulom roku. Informuje o tom časopis  The Ukranian Farmer,  ktorý cituje tlačová agentúra UNIAN.

Ak vezmeme do úvahy predpovede priemerného výnosu ozimnej pšenice na úrovni 41 metrických centov na hektár, môžeme očakávať, že produkcia pšenice v roku 2021 presiahne 27 miliónov ton.

Povedal to docent katedry verejnej správy a riadenia Sumskej národnej agrárnej univerzity Olexij Maslak, píše Ukrajinský farmár.

Podľa neho predstavuje plocha pšenice na Ukrajine takmer štvrtinu všetkých osiatych plôch a viac ako 40% obilnín. Pšenica ozimná – až 98% v štruktúre plodín a celkovej produkcii pšenice.

Hlavné oblasti pestovania pšenice sú v centrálnych oblastiach Ukrajiny – najmä v oblastiach Záporožie, Odesa, Charkov a Dnepropetrovsk.

„Všeobecne sa v minulom roku bola úroda 25,3 milióna ton tohto obilia na ploche 6,5 milióna hektárov s priemernou úrodou 38,8 metrických centov na hektár, vrátane ozimnej pšenice – 24,6 milióna ton na ploche 6,3 milióna hektárov, “, – poznamenal vedec.

Podľa oficiálnych údajov je plocha úrody ozimnej pšenice v roku 2021 viac ako 6,7 milióna hektárov, čo je o 4,9% viac ako v minulom roku.

Olexij Maslak pripomenul, že podľa Hydrometeorologického centra na Ukrajine zimné plodiny uspokojivo prezimovali. Nezistilo sa žiadne významné skvapalnenie ozimín. Takže teraz už strata zimných plodín nehrozí.

„Preto s prihliadnutím na predpovede priemerného výnosu ozimnej pšenice na úrovni 41 c / ha produkcia tejto plodiny presiahne 27 miliónov ton, čo pomôže zabezpečiť domáci dopyt po týchto druhoch obilia,“ špecialista poznamenal.