Cena dreva stúpa, nové stavby zvyšujú reálny dopyt

LONDÝN – Cena dreva prudko vzrástla a firmy bojujú o dodávky dreva. Nové stavebné projekty, ktoré rýchlo zvyšujú dopyt, dvíhajú cenu komodity. 

Dodávatelia však nedokážu uspokojiť rastúce potreby zákazníkov. Podľa BBC svet nemá dostatok dreva kvôli požiarom.

Klimatické zmeny postihujúce celú planétu viedli k abnormálnym horúčavám a v dôsledku toho k rozsiahlym požiarom. Okrem toho vyprovokovali šírenie lesných škodcov, ktorí ničia stromy. To výrazne zvýšilo zaťaženie dodávky dreva pre stavebné projekty. Britská federácia obchodu s drevom (TTF) uviedla, že dodávatelia teraz pracujú nepretržite, aby uspokojili dopyt v krajine.

Švédsko v tomto roku hlási najnižšie zásoby dreva za posledných 20 rokov. Rozsiahle požiare v Severnej Amerike pripravili trh o väčšinu výrobkov. Kanada navyše obmedzuje každoročnú ťažbu dreva, pretože jej prirodzené lesy ohrozujú požiare a škodcovia. David Hopkins, generálny riaditeľ TTF, uvádza tieto udalosti ako hlavné príčiny krízy v tomto sektore.

Wilf Meinell, architekt zo spoločnosti Studio Bark, spoločnosti zaoberajúcej sa modulárnymi systémami dreva, hovorí, že cena brezovej preglejky sa zdvojnásobila a náklady na štandardnú prácu v ich firme o 25 percent.

Okrem globálneho otepľovania a účinkov zablokovania existuje ešte jeden dôvod pre aktívny nárast dopytu po dreve – drevostavby sú ekologickejšie. Napríklad betón je náročný na uhlík a poškodzuje životné prostredie. Mestá sa rozširujú a architekti a dizajnéri stále častejšie hovoria o potrebe dekarbonizovať životné prostredie.

Svetová banka predpovedala, že dopyt po drevárskych výrobkoch bude počas nasledujúcich 30-40 rokov rásť každý rok o štyri percentá a TTF očakáva, že prerušenie dodávok bude pokračovať až do konca roka.