Automobiloví giganti investujú do elektromobilov

NEW YORK – Svetoví automobiloví giganti vo veľkom začali s výrobou elektromobilov.

Analytici agentúry Bloomberg označili zámery spoločností za vážne myslené. Nielenže si stanovujú ciele predaja, ale aj investujú do nových technológií. Veľké automobilky sa zaviazali, že do roku 2030 dodajú značnú časť svojich výrobkov elektromotorom. Napríklad Ford a Stellantis očakávajú, že 40 percent tržieb bude pochádzať z elektromobilov, zatiaľ čo Volkswagen stúpne o 50 percent v USA a 70 percent v Európe.

Analytici sa však domnievajú, že stanovenie cieľov nezaručuje ich dosiahnutie. Investície automobilových gigantov znamenajú náklady na výskum a vývoj nových technológií, ako aj kapitálové investície – na rozšírenie a nové vybavenie výroby.

Podľa výpočtov agentúry Bloomberg investovalo päť najväčších automobilových spoločností v USA a Európe desiatky miliárd dolárov do výroby elektrických vozidiel a ich technickej podpory – vývoja systémov autonómnej jazdy a „inteligentných“ zariadení. Napríklad Mercedes -Benz vynaložil 13,8 miliardy dolárov zo 46 plánovaných, Ford 12,8 miliardy z 30 a Volkswagen – 28,7 miliardy dolárov z 83.

Ambiciózne ciele predaja elektromobilov spolu s veľkými kapitálovými výdavkami signalizujú silnú snahu urobiť automobilový priemysel čistejším. Koniec koncov, drahé vybavenie špeciálne kúpené a ladené na výrobu konkrétnych modelov elektrických automobilov je problematické pri redizajne, čo znamená, že pre spoločnosti bude ťažké porušiť sľuby.

Elektrické vozidlá sú navyše v súčasnej dobe žiadané, pretože svet postupne vyraďuje motorovú naftu. V Európe sa napríklad na jar 2021 predalo dvakrát viac elektromobilov ako o rok skôr.

Nemecko však nesplnilo svoj sľub, že do roku 2020 uvedie na trh milión elektrických vozidiel. Ciele sa podarilo dosiahnuť o šesť mesiacov neskôr a o niečo viac ako polovica týchto strojov je poháňaná výlučne elektrickou energiou. Ostatné sú hybridy palivových článkov.