USA: necelých 7 000 ľudí zmenilo štátne občianstvo kvôli neochote platiť dane v domovine

WASHINGTON – Počet bohatých ľudí, ktorí sa vzdali amerického občianstva, dosiahol v minulom roku rekord, informoval Axios.

Takmer sedemtisíc ľudí s majetkom viac ako dva milióny dolárov odovzdalo pasy. To je o 237 percent viac ako v roku 2019. Bohatí odmietajú občianstvo, pretože chcú platiť nižšie dane, uviedli noviny. Spojené štáty sú len jednou z dvoch krajín na svete, ktoré vyberajú dane na základe občianstva a nie podľa trvalého pobytu. Druhou takouto krajinou je africká Eritrea.

Predtým sa uvádzalo, že americký prezident Joe Biden chcel zvýšiť dane pre najbohatších Američanov. Reforma sa dotkne občanov, ktorí zarobia viac ako 400 tisíc dolárov ročne. Sadzba dane z príjmu pre nich stúpne na 39,6 percenta. Táto sadzba je teraz stanovená pre príjmy nad 406 751 dolárov ročne, zatiaľ čo nižšie príjmy sú zdaňované 35 percentami alebo menej.

Biden poznamenal, že 55 z najväčších amerických spoločností vlani nezaplatilo federálne dane z príjmu v celkovej výške viac ako 40 miliárd dolárov. “Ale nebudem zvyšovať daňové zaťaženie strednej triedy tejto krajiny. Aj tak platia dosť,” sľúbil prezident.