USA: podnikatelia volajú po zmierení s Čínou

NEW YORK – Vplyvné americké podnikateľské skupiny vyzvali americké úrady, aby obnovili rokovania s Čínou a znížili dovozné clá, uvádza The Wall Street Journal.

Podľa ich názoru clá bránia rozvoju ekonomiky USA. V liste obchodnej zástupkyni krajiny Catherine Taiovej a ministerke financií Janet Yellenovej podnikatelia tvrdia, že Peking splnil všetky svoje povinnosti vyplývajúce z obchodnej dohody. Čína napríklad otvorila trhy pre finančné inštitúcie v USA a znížila prekážky vývozu poľnohospodárskych výrobkov z USA do ČĽR.

Publikácia poznamenáva, že list odráža rastúcu frustráciu niektorých amerických korporácií z rýchlosti revízie obchodnej a hospodárskej politiky voči Číne. Podniky požadujú uzavretie mieru s Čínou a zníženie taríf na čínsky tovar vo všeobecnosti.

List podpísalo asi 30 podnikateľských skupín vrátane Americkej obchodnej komory, Národnej federácie maloobchodu a Asociácie polovodičového priemyslu.

Obnovenie obchodnej vojny medzi USA a Čínou povedie k strate výsledkov, varoval predtým hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian. Peking tak reagoval na vyhlásenie Yellen, v ktorom pochybovala, že by minuloročná obchodná dohoda medzi krajinami bola pre Washington výhodná.