Brazília: zvýšenie ťažby ropy o 10 % v tomto roku

PARÍŽ – Ťažba ropy v Brazílii do konca roka vzrastie o 300 000 barelov denne, teda o 10 percent súčasnej úrovne. Na ministerskom stretnutí Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) v Paríži to oznámil minister baníctva a energetiky pán Bento Albuquerque.

Tento výsledok sa podľa neho podarilo dosiahnuť vďaka úspechom v regulácii, modernizácii národného trhu a investíciám do nových ložísk. Tie sú pod dnom mora, ktoré je vytvorené 1,5 kilometrovou vrstvou soli. Predtým ministerstvo energetiky Brazílie oznámilo zvýšenie produkcie len o 7,3 percenta.

Pán Bento Albuquerque potvrdil, že vláda krajiny je naďalej odhodlaná presadzovať politiku energetickej transformácie a že v prechodnej fáze je potrebné zvýšiť produkciu.

Nedostatok ropy spojený s krokmi Ruska na Ukrajine zostáva v poslednom mesiaci hlavnou hrozbou pre globálny energetický trh. Problém sankčného tlaku zhoršuje skutočnosť, že mnohí obchodníci s ropou odmietajú kúpiť Ural pre možné riziká.

Na tomto pozadí sa ruské ropné spoločnosti snažia predávať viac ropy ázijským krajinám, ktoré neuvalili sankcie. Vicepremiér vlády  Alexander Novak zároveň nevylučuje, že ak bude na predaj ruskej ropy uvalené úplné embargo, cena barelu vo svete vyletí na 300 dolárov.