Bratislava Hot Serenaders vydáva vinylovú LP

BRATISLAVA – Jazzový orchester Bratislava Hot Serenaders ponúka namiesto zrušených koncertov raritnú vinylovú LP.

Jesenný návrat pandémie Covid-19 zrušil koncertný kalendár mnohých súborov a väčšina hudobníkov zostala doma. Obľúbený hot jazzový orchester Bratislava Hot Serenaders, v snahe odškodniť svojich fanúšikov za zrušené koncerty, vydal raritnú vinylovú LP.

Ide o druhý vinyl v histórii tohto orchestra a obsahuje desať skladieb, vybraných z albumu (CD) I Like That, ktorý Bratislava Hot Serenaders vydali v roku 2018.

Vinyl je poctou fenomenálnemu kapelníkovi Jeanovi Goldkettovi, ktorý je považovaný za jedného z najlepších džezových bandleadrov. „V jeho orchestroch hrali najlepší džezmani a o repertoár sa mu starali najlepší aranžéri. V oblasti synkopického džezu patril medzi najvýraznejšie osobnosti a náš vinyl je výberom toho najlepšieho, čo so svojim orchestrom hral,“ približuje pozadie vzniku raritného vinylu trubkár a líder slovenského orchestra, Juraj Bartoš.

Bratislava Hot Serenaders predstavili Goldkettov repertoár v roku 2018 na turné v Spojenom kráľovstve. Hudobníci na ňom najazdili 7.000 kilometrov a na svoje koncerty pritiahli niekoľko tisíc fanúšikov. Len škótska sála Edinburgh Festival Theatre privítala vo svojich priestoroch viac než 1.000 návštevníkov. Pozitívne ohlasy získal ako album samotný, tak aj vypredané koncerty.

„Bratislava Hot Serenaders sa v rámci ich štvrtého britského turné vrátili do Eastleighu. V priebehu týchto dní hrali pred preplnenými sálami po celej krajine a zároveň naberali rastúcu armádu nových fanúšikov,“ zmienil sa o ansámbli britský denník Southern Daily Echo. Pozitívne hodnotenie pridáva aj Rebeat Artist Camp, ktorý sa pochvalne vyjadruje na adresu albumu I Like That: „Toto CD je venované jednému z najlepších orchestrov 20. rokov, pod vedením Jeana Goldketta. Všetky čísla sú prepracované nota po note z prepisov originálnych 78 rpm nahrávok. Budete sa cítiť, akoby ste sedeli v prvom rade, alebo tancovali rovno na pódiu!“

Zrušené letné turné v Spojenom kráľovstve a jesenné koncerty na Slovensku, mali byť otvorením novej koncertnej sezóny orchestra Bratislava Hot Serenaders. „Tá mala byť oslavou 30. výročia založenia nášho orchestra a okrem úspešného programu, zostaveného z repertoáru Jeana Goldketta, mali vo vystúpeniach zaznieť aj nové skladby a najmä slovenská tvorba,“ vysvetľuje Miloš Stančík, spevák a manažér Bratislava Hot Serenaders.

„Vinyl Bratislava  Hot Serenaders presents Jean Goldkette je výberom toho najlepšieho, čo z repertoáru  Jeana Goldketta hráme. Veríme, že naši fanúšikovia ho prijmú ako náhradu za zrušené koncerty a na budúci rok sa s nimi stretneme na koncertoch a spoločne naživo oslávime tridsiate výročie založenia orchestra,“ dodáva Miloš Stančík.

John Jean Goldkette (1893-1962) bol už v detstve považovaný za zázračné dieťa. Začínal ako klavirista, neskôr zaujal pozíciu dirigenta. Založil agentúru vlastniacu niekoľko tančiarní, kde pod jeho menom hralo až dvadsať orchestrov. Najznámejším zoskupením bol Victor Recording Orchestra z rokov 1924-1929, v ktorom pôsobilo mnoho džezových legiend ako kornetista Bix Beiderbecke, bratia Dorseyovci, saxofonisti Frankie Trumbauer a Adrian Rollini, huslista Giuseppe „Joe“ Venuti či gitarista Edie Lang a mnoho ďalších. Teleso sa v roku 1926 ocitlo na vrchole a zúčastnilo sa aj newyorskej súťaže „Battle of the Bands“, kde porazilo orchester jedného z najvplyvnejších kapelníkov v histórii džezu, Fletchera Hendersona. Famózny černošský trubkár Rex Stewart vtedy Goldkettov orchester označil za „prvý originálny biely swingový orchester”.

Album na LP vyšlo vo vydavateľstve Pavian records 27.novembra 2020.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.