Boris Kollár dnes v parlamente Uzbekistanu
TAŠKENT – Predsedníčka Senátu Olij Madžlisu Tanzila Narbajevová sa 17. apríla 2023 stretla s delegáciou Parlamentu Slovenskej republiky vedenou predsedom Národnej rady Slovenskej republiky Borisom Kollárom.
Na stretnutí sa prerokoval súčasný stav a perspektívy vzťahov medzi Uzbekistanom a Slovenskom, najmä otázky ďalšieho rozvoja spolupráce medzi parlamentmi oboch krajín.
Počas dialógu bolo konštatované, že obe krajiny majú dostatočný potenciál na pozdvihnutie všetkých oblastí vzájomnej spolupráce na novú úroveň, vrátane obchodných, investičných, kultúrnych a humanitárnych vzťahov.
Predsedníčka Senátu Narbajevová vyzdvihla dôsledný rozvoj medziparlamentných vzťahov, ktorý poslúžil k prehĺbeniu vzťahov medzi Uzbekistanom a Slovenskom, ako aj potrebu vzájomných návštev poslancov, výmeny skúseností v oblasti legislatívy, parlamentnej kontroly a ďalších oblastiach. Zdôrazňujúc význam nadviazania systematických a efektívnych vzťahov so slovenským parlamentom na všetkých úrovniach, strany zdôraznili potrebu zintenzívnenia bilaterálnej spolupráce s využitím možností ďalšieho dôležitého mechanizmu vzájomného dialógu – inštitúcie medziparlamentných skupín priateľstva.
Pán Boris Kollár zasa poďakoval za vrelé prijatie a s uspokojením konštatoval, že Uzbekistan v krátkom čase dosiahol progresívne demokratické reformy, otvoril sa svetu a zaujal dôstojné a pevné miesto vo svetovom spoločenstve. Uvítal tiež posilnenie právomocí uzbeckého parlamentu v procese súčasných ústavných reforiem. Osobitne zdôraznil, že Slovensko má záujem na ďalšom posilňovaní obchodnej a hospodárskej spolupráce s Uzbekistanom a mal by sa v širokej miere využívať potenciál medziparlamentného dialógu.
Strany si tiež vymenili názory na nadviazanie stálych väzieb v obchodnej, hospodárskej, investičnej, inovačnej, bankovej a finančnej, turistickej, kultúrnej a humanitárnej a ďalších oblastiach medzi príslušnými výbormi parlamentov. Konkrétne bolo konštatované, že obchodno-ekonomické vzťahy sú jedným z prioritných smerov bilaterálnej spolupráce, pričom napriek pozitívnej dynamike rastu vzájomného obchodu za posledné dva roky čísla plne neodrážajú existujúce hospodárske možnosti oboch krajín.
Na záver stretnutia bola dosiahnutá dohoda o výmene skúseností v oblasti parlamentnej činnosti, aktivizácii medziparlamentných vzťahov na úrovni predsedov príslušných výborov a skupín priateľstva, vzájomnej podpore a koordinácii pozícií strán v medzinárodných parlamentných organizáciách.