Bloomberg: G7 chce určiť ruskej rope cenový strop

NEW YORK – Skupina siedmich najsilnejších ekonomík sveta G7 plánuje oznámiť výšku stropu pre ceny ropy z Ruskej federácie 23. novembra 2022.

Krajiny G7 plánujú na budúcu stredu oznámiť strop cien ruskej ropy, informuje agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje.

“G7 plánuje oznámiť stropnú úroveň pre ceny ruskej ropy v stredu (23. novembra 2022)”, – uvádza sa v správe.

Očakáva sa, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena súkromne oznámi navrhovanú cenu pred stretnutím veľvyslancov Európskej únie naplánovaným na 23. novembra. Ak diplomati návrh podporia, plán je oznámiť obmedzenie v ten istý večer, ale časový plán sa môže zmeniť, uviedla agentúra.

Zástupca jednej z koaličných vlád, ktorý je oboznámený s priebehom rokovaní, zároveň povedal, že nie je isté, kedy EÚ definitívne schváli nejaký cenový strop.

V septembri G7 schválila plán na zavedenie nákladového stropu pre ruskú ropu, dúfajúc, že ​​obmedzí príjmy ruského rozpočtu z predaja energetických zdrojov. Podľa plánu budú môcť spoločnosti EÚ a Spojeného kráľovstva od 5. decembra poskytovať námornú prepravu, poisťovacie, finančné a sprostredkovateľské služby súvisiace s ruskou ropou po celom svete len vtedy, ak bude nakúpená za cenu pod určitou úrovňou.

Podobné obmedzenia pre ropné produkty vstúpia do platnosti 5. februára 2023.

Spojenci už predtým diskutovali o stanovení stropu medzi 40 a 60 dolármi za barel, čo je rozpätie pre náklady na ťažbu ropy v Rusku pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine, ale dva agentúrne zdroje uviedli, že by mohol byť vyšší. Účelom obmedzenia je udržať ruskú ropu na trhu s cieľom vyhnúť sa cenovým skokom, no zároveň znížiť príjmy Moskvy.

Účastníci trhu poznamenávajú, že nie je jasné, ako bude mechanizmus fungovať, a tiež ho považujú za nadbytočný, keďže ruská ropa sa už predáva Brentu so silnou zľavou – približne 20 – 30 dolárov za barel.

Navyše, ceny ropy v poslednom týždni klesajú a už teraz sa obchoduje pod 90 USD za barel z obáv z blížiacej sa recesie.