Recesia v ekonomike prinesie nižšie ceny ropy

ŽENEVA / NEW YORK – Ropa nemá takú kvalitu ako flexibilita: spotreba sa ani napriek cenovým výkyvom príliš nemení. Jediným liekom na vysoké ceny ropy sú však podľa známeho vtipu vyššie ceny ropy.

Ekonomiky závislé na rope spomaľujú rast a ničia dopyt. Prvé náznaky sú už viditeľné v oblasti spotreby paliva a finančných trhov. Podľa správy z Wall Street Journal z tohto týždňa začínajú americkí vodiči obmedzovať spotrebu benzínu v reakcii na ceny, ktoré tento týždeň dosiahli historické maximum nad 5 dolárov za galón a potom sa stiahli o niekoľko centov.

Správa ukazuje výsledky týždennej analýzy predaja benzínu, ktorá ukázala, že predaj benzínu medziročne zaostáva počas 14 po sebe nasledujúcich týždňov, pričom predaj za prvý celý týždeň v mesiaci medziročne klesol o 8,2 %.

Ľudia volia zdieľané jazdy, tankujú do nádrží len toľko plynu, koľko práve potrebujú, rušia cesty alebo pracujú na diaľku viac dní v týždni v snahe znížiť spotrebu paliva, hovoria analytici.

A to nie je ono. Dopyt po nafte čoskoro klesne, keď sa Fed pokúsi obmedziť infláciu zvyšovaním sadzieb, čím riskuje recesiu, uviedol John Kemp z Reuters.

Počas nasledujúcich 12 mesiacov by spotreba nafty v Spojených štátoch mohla klesnúť o 200 000 – 600 000 bpd v dôsledku spomalenia ekonomiky, čo by zase mohlo byť poháňané snahou Fedu bojovať proti rastúcim cenám vo všeobecnosti.

V prejave pred bankovým výborom Senátu predseda Fedu Jerome Powell povedal, že recesia je „určite možná“, pričom vysvetlil, že obmedzenie cien pri zachovaní silného trhu práce bude výzvou.

„Či to dokážeme dosiahnuť, bude do určitej miery závisieť od faktorov, ktoré nemôžeme ovplyvniť,“ povedal Powell s odkazom na vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý výrazne prispel k rastu cien komodít, ako aj karanténu v Číne, ktorá viedla k šíreniu jadrových zbraní. problémov dodávateľského reťazca.”

V rôznych častiach sveta sa totiž objavujú náznaky spomalenia ekonomiky, čo signalizuje, že situácia na trhu s ropou sa môže čoskoro zmeniť. Údaje o výrobnej aktivite zverejnené tento týždeň v USA, Spojenom kráľovstve, Japonsku a eurozóne ukázali pokles, pričom agentúra Reuters poznamenala, že americkí výrobcovia prvýkrát za dva roky zaznamenali pokles nových objednávok.

Hlavným medvedím faktorom pre ropu a všetky komodity je nepochybne riziko recesie. Silný rast cien komodít a najmä ropy je ďalším dôvodom na obavy: koniec koncov, každé zotavenie skôr či neskôr skončí.

Podľa analytika Credit Suisse existujú náznaky, že rally sa blíži ku koncu. Mandy Xu poznamenala, že opčný trh a indikátor put skew naznačujú, že ropa sa míňa rastovým potenciálom.

„Ako začíname vidieť na trhu s derivátmi, dokonca aj v prípade tak obmedzenej ponuky, akou je ropa, ľudia začínajú vnímať väčšie riziko poklesu,“ povedala Xu. „Jediný sektor, ktorý tento rok vzrástol, je energetika, a to je to, na čo sme sa niekoľko týždňov pozerali z hľadiska ďalšieho potenciálneho bolestivého bodu pre investorov. Riziko recesie znamená, že ďalší rast v sektore bude pravdepodobne obmedzený.“

Môže však uplynúť nejaký čas, kým inflácia nahlodá dopyt natoľko, aby udržala pokles cien, aspoň podľa Goldman Sachs. V poznámke z tohto týždňa analytici investičných bánk uviedli, že ponuka stále zaostáva za dopytom po rope a dodali, že Fed „nemôže tlačiť komodity“.

Medzinárodná energetická agentúra vo svojej najnovšej správe o trhu s ropou predpovedá, že dopyt po rope v budúcom roku prekročí predpandemickú úroveň a dosiahne 101,6 milióna barelov denne. Dopyt však nebude ťahať Európa alebo USA, ale Čína a ďalšie krajiny mimo OECD.

Znamenalo by to udržať ceny v dohľadnej budúcnosti na vysokej úrovni, hoci pravdepodobnosť ďalšieho prudkého nárastu by sa mohla znížiť, pokiaľ nedôjde k narušeniam, ako je to, ktoré nedávno viedlo k zníženiu produkcie v Líbyi.

Na strane ponuky USA a EÚ diskutujú o zavedení väčšieho množstva ruskej ropy na medzinárodné trhy napriek sankciám EÚ, keďže USA sa obávajú, že ceny ropy budú ďalej zvyšovať.

Jadrová dohoda s Iránom by mohla zvýšiť dostupnosť ropy na medzinárodných trhoch, no stále nebola dosiahnutá. Tento týždeň Irán povedal, že to s podpisom dohody myslí “vážne” a vyzval Spojené štáty, aby “boli realistické”, aby mohli dosiahnuť “účinnú a stabilnú dohodu”, uviedol minister zahraničných vecí Hossein Amir-Abdollahian.

Je jasné, že OPEC+ nezvyšuje produkciu a producenti mimo OPEC+ nedokážu zvýšiť produkciu dostatočne rýchlo, aby to malo výrazný a trvalý vplyv na ceny. Preto je možno čas pripraviť sa na koniec ropnej rely, no netreba sa ponáhľať. Nie je sa kam ponáhľať.