Ruská ropa sa mieša v Singapure a reexportuje

SINGAPUR – V Singapure je zvýšený dopyt po nádržiach na skladovanie ropy. Informuje o tom agentúra Bloomerg.

Dopyt po nádržiach na skladovanie ropy v Singapure raketovo stúpa, čo naznačuje, že prúd ruského paliva sa mieša a reexportuje do celého sveta.Nádrže v mestskom štáte klesajú, pretože záujem a zisky stúpajú z miešania lacných dodávok paliva z Ruska s dodávkami z iných zdrojov, podľa šéfa operátora tankov a konzultanta, ktorý v tejto veci radí obchodníkom. Tento proces môže podľa nich pomôcť utajiť pôvod tovaru.Singapur nezakázal dovoz ruskej ropy alebo ropných produktov, hoci finančné inštitúcie so sídlom v ostrovnom štáte majú zakázané financovať ruský tovar a obchodovať s ním. Singapurské orgány sa bez ďalšieho komentára odvolávali na minulé vyhlásenia o zákaze a politike cenového stropu.

Prekládka a obchod s ruským palivom však zostáva citlivou otázkou v regióne, pretože niektorí kupujúci nechcú byť videní pri nákupe nákladu.

Toky ruskej ropy a paliva do Ázie a na Blízky východ prudko vzrástli po tom, čo moskovský NWO na Ukrajine prinútil západných kupcov, aby sa ich v odvete vzdali. Takéto zásielky sa čoraz častejšie posielajú do zmiešavacích a redistribučných centier, ako sú Singapur a Fujairah v Spojených arabských emirátoch, kde sa dajú zmiešať, prebaliť a reexportovať do celého sveta.Tento trend smerom k zvýšeným zásielkam z Ruska do Ázie a rastúca úloha uzlov pri ich prerozdeľovaní by sa mohli v nasledujúcich týždňoch ešte zintenzívniť, keďže sa Európa pripravuje na uvalenie nových sankcií na ruské ropné produkty 5. februára. Huby nájdu využitie pre ruské palivá, ako je plynový olej, nafta a vykurovací olej, keďže mnohé ázijské krajiny neprijímajú tvrdý postoj k sankciám.

“Zaznamenávame nárast žiadostí o krátkodobé/spotové skladovanie do decembra,” uviedol v e-maile hovorca spoločnosti na skladovanie ropy Advario Asia Pacific Pte. Spoločnosť pred prijatím produktov kontroluje, či sú v súlade s ruskými sankciami, dodal zdroj.

Zástupca Singapuru Jurong Port Universal Terminal Pte. odmietla komentovať pohyb konkrétnych produktov, uviedla však, že spoločnosť dodržiava všetky platné sankcie. Medzi ďalšie spoločnosti skladujúce suroviny patrí Horizon Singapore Terminals Pte. neodpovedal na otázky Bloomberg a hovorca Royal Vopak NV odmietol komentovať.

Advario, Jurong Port, Horizon a Royal Vopak prevádzkujú komerčné tanky v Singapure. Šesťmesačné prenájmy singapurských zariadení na skladovanie ropy alebo ropy vzrástli medziročne o 17 až 20 %, uviedli manažéri prevádzkovateľov nádrží.

Údaje prepravnej spoločnosti Vortexa Ltd. ukázali, že singapurské terminály na príjem ropy v decembri 2022 dostali viac ako dvojnásobný objem ruskej nafty a vykurovacieho oleja v porovnaní s minulým rokom. Mestský štát dostal 2,6 milióna barelov ťažkého benzínu, čo je takmer 40-násobok množstva, ktoré dostal rok predtým.

Nárast ruskej nafty vstupujúcej do singapurských nádrží bude pravdepodobne reexportovaný na trhy severovýchodnej Ázie, povedal Armaan Ashraf, globálny vedúci oddelenia skvapalneného zemného plynu v priemyselnom konzultantovi FGE so sídlom v Singapure. Dodal, že je pravdepodobné, že centrá ako Singapur a Fujairah budú naďalej zohrávať úlohu pri zmene značky týchto sudov na distribúciu v príslušných regiónoch.

Podľa Williama Tana, senior viceprezidenta singapurskej poradenskej spoločnosti pre námorné palivá Miyabi Industries, obchodníci a dodávatelia palív sú teraz zaneprázdnení skladovaním a miešaním ropy kvôli „veľmi dobrým“ ziskom z takýchto aktivít.

Podľa neho je to spôsobené dostupnosťou veľmi lacných dodávok ruského vykurovacieho oleja a iných produktov, ako je ľahký vykurovací olej. To výrazne podporuje miešanie týchto tried s výraznými zľavami v zmesiach, ktoré možno ďalej predávať za oveľa vyššiu cenu, čo podnecuje obchodníkov a dodávateľov palív, aby hľadali pobrežné nádrže alebo plávajúce skladovacie zariadenia pre takéto činnosti.

Tan odhaduje, že obchodníci môžu mať asi 20% zisk z miešania ruských komponentov s inými druhmi na výrobu zmiešaného vykurovacieho oleja. Dodal, že tento trend existuje od októbra a je vyšší ako typický výnos v rozmedzí 10 % až 12 %. Marže by sa však mohli zvýšiť, ak by sa predajcovia začali viac zúfalo zriecť svojich zásielok kvôli novým obchodným obmedzeniam.

1. Obr