Barys, alebo leopard snežný znak hokeja v Astane

ASTANA – Leopard snežný, alebo Barys snežný je poznávacím znakom hokeja v hlavnom meste Kazachstanu.

Hockey Club Barys vznikol 26. novembra 1999 ako poloprofesionálny klub na základe unesenia mestskej rady hlasného mesta Astana. Je jedným zo zakladajúcich klubov Kontinentálnej hokejovej ligy.

Dnes je domovským štadiónom klubu Barys Aréna, ktorú postavili v roku 2012 – 2015. Má kapacitu necelých 12 000 divákov.

Zápasy v súčasnosti sú spoločenskou udalosťou, ktorá priťahuje nielen dospelých všetkých generácií, ale aj deti. Ako všade vo svete hokejový zápas sprevádza hudba, tanec dievčat, ale aj prenos momentov hry na multimediálnu obrazovku nad ľadovou plochou. Brankárom klubu je slovenský hokejový hráč Július Hudáček. Ako povedal pre Finančné noviny, vyhovuje mu prostredie, ale aj mužstvo, krajina, kde sú podľa neho dobrí ľudia. Krajinu si vybral aj preto, lebo v minulosti hral za ruské kluby a deti tam chodili do ruských škôl. Rozhodovanie trvali len pár hodín.

Farby tímu sú námornícka, nebeská modrá, zlatá a biela, ktoré predstavujú vlajku Kazachstanu . Logo tímu je oficiálne hlavou snežného leoparda, naposledy aktualizované v roku 2022. V rámci leoparda sú skryté symboly predstavujúce niektoré zo slávnych pamiatok Astany, ako je Palác mieru a zmierenia a mešita Hazrat Sultan, ako aj športový areál Barys Arena. Dresy, ktoré boli predstavené aj v roku 2022, majú rovnaký dizajn, pričom domáce dresy sú tmavomodré so zlatými a bielymi pruhmi na rukávoch, štulpniach a spodnej časti dresu, čo predstavuje tradičný „koshkar-muiz“, ktorý sa našiel na kazašskej vlajke. Vonkajšie dresy sú biele, so zlatými a tmavomodrými pruhmi, aj na rukávoch, štulpniach a spodnej časti dresu. Kazašská vlajka je na ľavom ramene oboch dresov.

Tímový maskot je Barsik, antropomorfný snežný leopard . Barsik oblieka dres Barysu s jeho menom na chrbte a číslami „99“. Udržuje nadšený dav, podpisuje autogramy, zúčastňuje sa zábavy počas prestávok, korčuľuje po ľade, hádže tričká a behá uličkami arény k fanúšikom vysokej päťky. Pred súťažou maskotov na Zápase hviezd KHL v roku 2014 zmenil Barsik svoju pleť, aby vyzeral viac zasnežene, kým predchádzajúci vyzeral viac leopardi .

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.