Formula 1 anulovala zmluvu s pilotom za rasizmus

VIDEŇ – Tím Formuly 1 Red Bull rozviazal zmluvu s rezervným pilotom Jurim Vipsom. Dôvodom bolo rasistické vyhlásenie, ktoré urobil Estónec počas priameho prenosu na internete.

Tím Formuly 1 Red Bull rozviazal zmluvu s rezervným pilotom Yourim Vipsom pre rasistický škandál. Informovala o tom tlačová služba tímu na sociálnych sieťach.

„Po vyšetrovaní online incidentu s Juri Vipsom, Red Bull ukončil Juriho zmluvu ako testovací a rezervný jazdec. Tým neschvaľuje žiadnu formu rasizmu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Red Bull pred týždňom pozastavil Vipsovi pretekanie. Dôvodom bolo video, ktoré bolo zverejnené na sociálnych sieťach. Na nahrávke urobil Estónec rasistické vyhlásenie pri hraní online hry Call of Duty. Pilot urobil urážlivú poznámku počas streamu na Twitchi, ktorého hostiteľom bol ďalší jazdec mládežníckeho programu Red Bull, Novozélanďan Liam Lawson.

Vips sa takmer okamžite ospravedlnil na sociálnych sieťach: “Chcem sa úprimne ospravedlniť za urážlivé vyjadrenia, ktoré dnes počas živého vysielania zápasu zazneli.” V dôsledku vyšetrovania sa Red Bull rozhodol ukončiť zmluvu s estónskym pilotom.

Jüri Vips sa zapojil do mládežníckeho programu Red Bull v roku 2018. Rok predtým sa stal Estónec šampiónom Formuly 4. Od roku 2020 súťaží vo Formule 2 a tiež pilotuje vozidlo Red Bull vo Formule 1 v testovacích pretekoch. V tejto sezóne trénoval pred májovou Veľkou cenou Formuly 1 v Španielsku.

Tím Hitech Grand Prix, za ktorý Vips hral vo Formule 2, sa k tomuto incidentu zatiaľ nevyjadril. Po šiestich etapách Formuly 2 patrí Estóncovi siedme miesto v hodnotení jednotlivcov. Na jeho konte nie sú žiadne víťazstvá, no už trikrát sa postavil na stupne víťazov a o necelé dva týždne mal štartovať v Silverstone.