Július Hudáček si vybral Barys Astana za pár hodín

ASTANA – Barys Astana je najlepší hokejový klub v Kazachstane. Brankár Július Hudáček o zmluve s klubom rozmýšľal len pár hodín. Slovenský brankár pochádza zo Spišskej Novej Vsi.

Rozhovor s Júliusom Hudáčkom a tlačovým tajomníkom hokejového klubu Barys Asnata pre Finančné noviny pripravil Ilias Omarov v spolupráci s Vladimírom Bačišinom.

Ilias Omarov. Vladimír Bačišin: Predtým ako ste prišli do Kazachstanom koľko ste rozmýšľali?

Július Hudáček: Len hodinu hodinu a pol. Hral som v Ruskej federácii. A rozdiel je len v tom, že medzi krajinami existuje hranica.

Ilias Omarov, Vladimír Bačišin: Aký názor máte na úlohu brankára v hokeji. Brankár je vlastne zvláštny produkt, všetci sú tím, on je sám…

Július Hudáček: Je to tak. Brankár je viac ako polovica mužstva. Jedna rana všetko rozhoduje. Myslím si, že brankár v hokeji je hlavný hráč v tíme. Je to vlastne individuálny športovec v tímovom športe. Keď chybu urobí obranca, alebo útočník, skoro nič sa nedeje. Ale keď chybu urobí brankár, tak sa niečo deje. Brankári nemôžu robiť chyby.

Ilias Omarov, Vladimír Bačišin: Brankári prechádzajú na umelohmotné hokejky. Ako to hodnotíte?

Kedysi som si nevedel na tento model hokejky zvyknúť. Dnes už áno. Viem aká je rovnováha s hokejkou.

Ilias Omarov, Vladimír Bačišin: Vidíte nejakú podobnosť medzi Kazachstanom a Slovenskom?

Tak ako u nás, aj v Rusku aj v Kazachstane sú dobrí ľudia.

Ilias Omarov, Vladimír Bačišin: Ako na Váš prestup reagovala rodina, deti?

Sme radi, že deti môžu chodiť do ruskej školy.

Ilias Omarov, Vladimír Bačišin: Kto sú podľa Vás hviezdy medzi brankármi?

Myslím si že je to československý hokejový brankár Vladimír Dzurilla. Dedko mal o ňom knihu. Vždy som ju rád čítal. Samozrejme idoly mám aj v iných svetových brankároch. Česká škola brankárov je pre mňa veľkým vzorom.

Ilias Omarov, Vladimír Bačišin: Aké sú skúsenosti so slovenskými hokejistami v Kazachstane?

Denis Smenčeko, tlačový tajomník Barys Astana: V Kazachstane hralo hokej za naše mužstvá najmenej 80 Slovákov. Júliusa Hudáčka sme do tímu zobrali preto, lebo sme  mali dlhodobý problém s brankármi. Povedali sme si, že nech naučí našich.

Fotografie: (c) Ilias Omarov.