Ako zničiť kryptomeny a vyradiť ich celkom z trhu

Kolaps FTX spochybnil budúcnosť technológie digitálnych mien. Analýze problému sa venoval The Economist.

Čo ak to všetci prestanú používať? Takto sa dá pár slovami opísať koniec kryptomien. Samotný proces je však oveľa zaujímavejší ako výsledok. Kolaps burzy FTX, na ktorú bol 11. novembra vyhlásený bankrot po škandále s veľkým záujmom, prinúti niektorých ľudí prejsť na niečo iné. Čo by sa však malo stať, aby sa všetci vzdali kryptomien?

Ak chcete získať odpoveď, musíte pochopiť, ako toto odvetvie funguje. Kryptomeny sú založené na blockchainoch ako Bitcoin a Ethereum, ktoré zaznamenávajú transakcie overené počítačmi. Realizácia tohto procesu je zabezpečená vydávaním nových tokenov. Ethereum blockchain overuje riadky kódu a umožňuje ľuďom vydávať svoje vlastné tokeny alebo vytvárať aplikácie. To zahŕňa stablecoiny, ktoré sú naviazané na skutočné meny a tokeny ako Uniswap, ktoré prevádzkujú protokoly DeFi (decentralizované financie). Približne 90 % hodnoty kryptomien pochádza z veľkých sietí a niekoľkých tokenov založených na Ethereu, ako sú stablecoiny. Na ich základe bolo vytvorených mnoho veľkých spoločností vrátane búrz, investičných fondov a platforiem pôžičiek.

 

Zničenie

Ak chcete úplne deaktivovať kryptomeny, museli by byť zničené základné vrstvy blockchainu. Môžete ich pripraviť o základy, aby ste zrútili všetko ostatné. Alebo môže byť priemysel zničený zhora nadol, úroveň po úrovni.

Je však mimoriadne ťažké zničiť základ a súčasné vysoké náklady na bitcoiny a ethereum túto úlohu ešte viac sťažujú. Ak chcete zaútočiť na blockchain a deaktivovať ho, musíte ovládať 51 % výpočtového výkonu alebo hodnotu tokenov, ktoré zabezpečujú overovanie transakcií. Čím drahšie sú tokeny, tým viac energie je potrebné na útok na reťazec proof-of-work, ako je to v prípade Bitcoinu, a tým viac peňazí je potrebných na útok na reťazec proof-of-stake, napríklad Ethereum. Bezpečnosť týchto sietí, meraná sumou, ktorú by bolo potrebné vynaložiť na útok na ne, sa teraz pohybuje medzi 10 a 15 miliardami USD. Takýto útok by si vyžadoval buď vládu, alebo veľmi bohatého človeka, ktorý by takýto útok zorganizoval. A aj keby to Elon Musk chcel urobiť, práve teraz sa zdá byť trochu zaneprázdnený.

Preto je prijateľnejšou možnosťou postupné ničenie. Udalosti tohto roka ukázali, aké zraniteľné sú kryptomeny voči takýmto javom. Chaos začal po páde decentralizovaného stablecoinu Terra-Luna, ktorý na svojom vrchole dosahoval približne 40 miliárd dolárov. To viedlo k zníženiu trhovej kapitalizácie kryptomien o 200 miliárd dolárov. kapitalizácia klesla o ďalších 200 miliárd dolárov. Zdá sa, že platformy, ktorým čelili, ohrozili obchodnú firmu Alameda, ktorú vlastní Sam Bankman-Freed, a prinútili ich použiť finančné prostriedky klienta FTX na vyplnenie medzery. Zlyhanie FTX znížilo trhovú kapitalizáciu kryptomien o ďalších 200 miliárd dolárov.Teraz sa zdá, že iné burzy a pôžičkové platformy sú v ohrození.

 

Kryptomeny nikam nezmiznú

Väčšina z toho, s výnimkou Terra-Luna, patrí do „top“ kategórie a nie je to inherentne on-chain technológia, keď transakcie prebiehajú v blockchaine. Decentralizované burzy a protokoly požičiavania pokračovali v prevádzke, aj keď spoločnosti, ktoré vyzerali skôr ako bežné podniky, padali jedna za druhou. Kolaps týchto spoločností by však mohol ohroziť základnú technológiu, znížiť jej náklady, urobiť reťazce zraniteľnejšími voči potenciálnym útočníkom a prinútiť baníkov alebo stávkarov vypnúť svoje zariadenia. Hodnota aktivity a tokenov v rámci blockchainov sa posilňuje. Čím viac ľudí používa DeFi, tým je Ethereum hodnotnejšie. Čím vyššia je hodnota Etherea, tým ťažšie je napadnúť blockchain a tým viac ľudí bude mať istotu, že blockchainy prežijú. Toto funguje aj opačne. Čím viac ľudí opúšťa kryptomeny zo strachu, tým je ich bezpečnosť nižšia.

Trhová kapitalizácia je teraz 820 miliárd USD. Toto číslo je o 70 % nižšie ako vrchol dosiahnutý pred rokom, no podľa štandardov histórie kryptomien zostáva stále vysoký. To je viac ako napríklad na začiatku minulého roka a kedykoľvek predtým, vrátane vrcholu býčieho trhu v roku 2017. Aby sa kryptomeny vrátili tam, kde sa obchodovalo len pred tromi alebo štyrmi rokmi, muselo by byť zničených mnoho ďalších vrstiev, ako sú veľké stablecoiny, veľké spoločnosti alebo možno iné on-chain protokoly. Povesť kryptomien utrpela už predtým. Počas svojej existencie mnohokrát klesli na cene. Hoci kvôli kolapsu FTX bude kryptomeny používať menej ľudí, je ťažké si predstaviť, že toto číslo bude také malé, že ich úplne zničí.