Zľava na ruskú ropu Urals oproti Brent vzrástla počas diskusií EÚ o strope ruskej ceny ropy

NEW YORK –  Tlačová agentúra Bloomberg uvádza, že ruská cena uralskej ropy klesla na 52 dolárov za barel.

EÚ pokračuje v rokovaniach, keďže Poľsko chce zaviesť agresívny cenový strop s cieľom znížiť príjmy Ruska.

Keďže EÚ pokračuje v rokovaniach o maximálnych cenách ruskej ropy, ropa značky Urals by sa už mohol predávať výrazne pod navrhovaným rozsahom 65 – 70 USD.

Podľa agentúry Bloomberg cena ruskej uralskej ropy klesla na 52 dolárov za barel na dvoch západných termináloch krajiny. Agentúra sa odvolala na údaje poskytnuté spoločnosťou Argus Media. Agentúrapotvrdzuje, že cena Urals v Primorsku, kľúčovom ruskom termináli v Baltskom mori, bola 52 dolárov.

Medzitým, podľa odhadov Neste, Uralská zľava na Brent je 24,4 USD za barel na základe päťdňového kĺzavého priemeru.

Nie je jasné, či údaje Bloombergu odrážajú skutočnú situáciu, pretože potenciálni kupci sa môžu zdráhať uzatvárať obchody skôr, ako sa dozvedia konečné rozhodnutie o cenovom strope. Okrem toho môžu byť niektorí kupujúci ochotní použiť „sivé“ schémy na nákup ruskej ropy, čím sa skrýva jej pôvod.

Včera boli rokovania o stropných cenách ruskej ropy pozastavené, pretože Poľsko presadzovalo prísnejšie stropy cien ruskej ropy. Zároveň krajiny ako Grécko, ktoré má veľkú flotilu tankerov a veľa profituje z lodnej dopravy, chceli stanoviť hornú cenu 70 dolárov, aby sa vyhli stratám.

Predstavitelia EÚ nemajú veľa času na uzavretie dohody, keďže európske sankcie na ruskú ropu budú uvalené 5. decembra.

Súdiac podľa nedávneho pohybu cien na ropných trhoch, obchodníci neveria, že cenový strop bude dostatočne agresívny na to, aby vytlačil ruskú ropu z trhu.

Treba poznamenať, že problémy Číny s koronavírusom v posledných dňoch ovplyvnili aj náladu na trhu. Ak dopyt po rope v Číne klesne, Rusko bude nútené ponúkať svoju ropu s väčšou zľavou, aby prilákalo ázijských kupcov, čo negatívne ovplyvní trhy s ropou.