MOEX: cudzinci môžu obchodovať medzi sebou

MOSKVA –  Nerezidenti z jurisdikcií, ktoré sú nepriateľské, môžu v prvej fáze získať prístup na ruský akciový trh Moskovskej burzy iba v režime dohodnutých transakcií (NGO), Boris Blochin, povedal novinárom riaditeľ oddelenia obchodnej platformy.

Od 15. augusta moskovská burza prijala na trh dlhopisy nerezidentov zo spriatelených krajín a nerezidentov, ktorých konečnými príjemcami sú ruské právnické alebo fyzické osoby. Nepriateľskí nerezidenti v súčasnosti nemôžu obchodovať na burze v Moskve. Predtým sa vstup nerezidentov zo spriatelených krajín na burzu plánoval na 8. augusta, potom moskovská burza termín posunula.

“Priateľskí nerezidenti už získali prístup na trh s dlhopismi a na trh s derivátmi. Ďalšou etapou bude akciový trh pre priateľských nerezidentov, potom pre nepriateľských,” povedal Blochin.

“Teraz dokončujeme mechanizmy trhu pre nerezidentov nepriateľských krajín, kde budú medzi sebou uzatvárať obchody, bude izolovaný od ostatných trhov s oddeleným zúčtovaním, vysporiadaním. Najprv dáme účastníkom režim dohodnuté transakcie,“ povedal.