Bulharsko kvôli plynu pred potenciálnou arbitrážou

SOFIA – Bulharsko môže prísť o “veľkú sumu” kvôli potenciálnej arbitráži s Gazpromom, uvádza tlačová agentúra BTA s odvolaním sa na šéfa bulharského ministerstva energetiky Rosena Christova.

Podľa neho musí Sofia v súlade so zmluvou s Gazprom Export na princípe „ber alebo plať“ využiť minimálne 80 % z 3 miliárd kubických metrov plynu ročne alebo zaň zaplatiť. Z dohodnutých 2,4 miliardy zatiaľ Bulharsko odobralo 1 miliardu metrov kubických. Nedodržanie môže viesť k arbitráži a možnej strate „viaccifernej sumy“.

Podľa Christova posledná vec, ktorú Bulharsko teraz potrebuje, je zúčastniť sa arbitráže s negatívnym výsledkom. Odbory a zamestnávateľské organizácie ho už skôr vyhlásili, že je pre nich kľúčové získavať zemný plyn za dostupné ceny.

Treba poznamenať, že pre Bulharsko je cena plynu od Gazprom Export najnižšia po cene plynu z Azerbajdžanu. Dva tankery so skvapalneným zemným plynom zo Spojených štátov budú zároveň stáť Sofiu o 50 % drahšie ako dodávky Gazpromu.

Christov už dávnejšie uviedol, že kabinet ministrov zvažuje možnosť obnovenia dodávok plynu od Gazpromu.

Situácia s plynom v Bulharsku sa vyhrotila koncom apríla, keď Gazprom zastavil dodávky do krajiny pre neplatenie v rubľoch podľa novej schémy. Ruský prezident Vladimir Putin 23. marca2022 oznámil presun platieb za dodávky zemného plynu do krajín EÚ a ďalších štátov, ktoré zaviedli reštriktívne opatrenia voči Rusku, na ruble, aby sa upustilo od používania dolárov a eur vo výpočtoch. Potom prezident podpísal príslušný dekrét a povedal, že ak „nepriateľské“ krajiny nebudú od 1. apríla platiť v rubľoch, Rusko to bude považovať zmluvy za neplatné.