Szijjártó: Tukménsko dodá zemný plyn Maďarsku

BUDAPEŠŤ – Budapešť a Ašchabad uzavreli politickú dohodu o dodávkach plynu z Turkménska do Maďarska, na rad prídu rokovania medzi spoločnosťami, uviedol maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Peter Szijjarto.

“Zo strany Turkménska je veľmi jasná politická vôľa a politický zámer, aby sa Maďarsko stalo jednou z destinácií potenciálnych dodávok turkménskeho plynu do Európy a jednou z tranzitných krajín. Politická dohoda bola uzavretá, teraz je rad na spoločnostiach, aby pokračovali v obchodných rokovaniach,” povedal Szijjártó vo videoposolstve odvysielanom na sociálnych sieťach.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa v nedeľu stretol s turkménskym prezidentom Serdarom Berdymuchammedovom. Okrem témy energetiky obe strany diskutovali o spolupráci v oblasti zdravotníctva, poľnohospodárstva, lekárskeho a potravinárskeho priemyslu, ako aj vzdelávania a kultúry, uviedla Orbánova tlačová služba.

Szijjártó predtým uviedol, že na dodávky zemného plynu z Turkménska do Európy by sa mal vybudovať 300 kilometrov dlhý plynovod s kapacitou 30 miliárd metrov kubických ročne a že by sa mala rozšíriť kapacita plynovodov v juhovýchodnej Európe.

Súčasní a bývalí lídri mnohých európskych a ázijských krajín, ako aj podnikatelia, bol víkend na návšteve Maďarska. Orbán už skôr uviedol, že počas troch dní chce uskutočniť 15 bilaterálnych stretnutí. Maďarsko oslavuje 20. augusta sviatok založenia štátu, Deň svätého Istvána. Okrem toho sa 19. augusta v Budapešti začali majstrovstvá sveta v atletike. Ruskí a bieloruskí atléti sa na nich nezúčastnia, keďže im World Athletics pozastavila účasť na súťažiach pod jej záštitou.