ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – RCEP

Regionálne komplexné ekonomické partnerstvo ( RCEP) je dohoda o voľnom obchode medzi ázijsko-pacifickými krajinami ako sú Austrália , Brunej , Kambodža , Čína , Indonézia , Japonsko, Južná Kórea ,  Laos ,  Malajzia,  Mjanmarsko, Nový Zéland,  Filipíny,  Singapur, Thajsko a Vietnam. 

Na 15 členských krajín pripadá približne 30 % svetovej populácie (2,2 miliardy ľudí) a 30 % svetového HDP (29,7 bilióna USD), čo z neho robí najväčší obchodný blok v histórii.  RCEP podpísaná v novembri 2020 je prvou dohodou o voľnom obchode medzi najväčšími ekonomikami v Ázii vrátane Číny, Indonézie, Japonska a Južnej Kórey. 

RCEP bol vytvorený na samite ASEAN v roku 2011 na Bali v Indonézii, zatiaľ čo rokovania sa formálne začali počas summitu ASEAN v roku 2012 v Kambodži. India, ktorá sa zúčastnila na počiatočných rokovaniach, ale neskôr sa rozhodla odstúpiť, bola kedykoľvek pozvaná, aby sa pripojila k bloku. Akákoľvek iná krajina alebo samostatné colné územie v regióne môže k paktu pristúpiť od 1. júla 2023.

Zmluva bola formálne podpísaná 15. novembra 2020 na virtuálnom samite ASEAN, ktorý organizoval Vietnam. Pre prvých desať ratifikujúcich krajín nadobudol obchodný pakt účinnosť 1. januára 2022. 

RCEP zahŕňa kombináciu krajín s vysokými, so strednými, a s nízkymi príjmami. Očakáva sa, že do 20 rokov od nadobudnutia účinnosti odstráni približne 90 % dovozných ciel medzi jej signatármi a vytvorí spoločné pravidlá pre elektronický obchod , obchod a duševné vlastníctvo.

Viacerí analytici predpovedali, že signatárskym krajinám ponúkne významné ekonomické zisky, podporí hospodársku obnovu po pandémii , ako aj „stiahne ekonomické ťažisko späť do Ázie, pričom Čína je pripravená prevziať vedúcu úlohu pri písaní obchodných pravidiel pre región“, pričom Spojené štáty zaostávajú v ekonomických a politických záležitostiach v regióne. Reakcie ostatných boli neutrálne alebo negatívne, pričom niektorí analytici tvrdili, že ekonomické zisky z obchodnej dohody budú mierne.