Zákaz dovozu ruského uránu šokom na trhoch

LONDÝN – Ceny uránu prekročili 90 USD za libru, čo je najvyššia hodnota za viac ako sedem týždňov, a udržali si zisky od konca roka 2023, keďže obmedzené krátkodobé dodávky podporili špekulatívne nákupy.

Zákon o zákaze dovozu ruského uránu, ktorý bol jednomyseľne schválený a ktorý musí Biden podpísať, aby sa stal zákonom, by zakázal dovoz do USA 90 dní po jeho prijatí, pričom by umožnil dočasné výnimky do januára 2028.

Samozrejme, existujú medzery: právne predpisy, ktorých platnosť sa končí na konci roku 2040, umožňujú ministerstvu energetiky povoliť plný objem dovozu ruského uránu, ktorý je povolený v rámci vývozných limitov stanovených v antidumpingovej dohode medzi ministerstvom energetiky USA a Ruskom do roku 2027.

Ak prezident Biden návrh zákona podpíše, západné rafinérie a zariadenia na obohacovanie uránu sa dostanú pod ďalší tlak, pretože obchodné obmedzenia a dobrovoľný odklon od ruského paliva prinútia energetické spoločnosti súťažiť o dlhodobé zmluvy. To viedlo v minulom roku k poklesu dodávok uránovej rudy z Kanady a Kazachstanu, čo ešte viac prehĺbilo rast cien uránu v dôsledku býčieho dlhodobého dopytu. V poslednom období USA a 20 ďalších krajín ohlásili plány na strojnásobenie jadrovej energie do roku 2050. V oblasti jadrovej energie vedie Čína, ktorá v súčasnosti stavia 22 z 58 reaktorov na svete, zatiaľ čo Japonsko tiež obnovilo projekty jadrových reaktorov.