Vakcína Sputnik V bude povolená v dvadsiatich piatich krajinách

MOSKVA – Ruská vakcína proti koronavíru Sputnik V bude zaregistrovaná v dvadsiatich piatich krajinách v nasledujúcich týždňoch. Oznámil to šéf ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitriev, konštatuje agentúry „RIA Novosti“.

“Naša vakcína Sputnik V je v súčasnosti povolená v štrnástich krajinách. Očakávame rozšírenie počtu štátov oficiálne ponúkajúcich ruskú vakcínu v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov,” uviedol Dmitriev na online rokovaní Svetového ekonomického fóra v Davose.

Ruskú očkovaciu látku akceptovali v nasledujúcich štátoch: Bielorusko, Turkménsko, Srbsko, Palestína, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Argentína, Bolívia, Venezuela a Paraguaj. Minulý týždeň bolo Maďarsko prvou krajinou EÚ, ktorá v zrýchlenom konaní zaregistrovala ruskú drogu.

V októbri 2020 ruská spoločnosť RDIF predložila Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) žiadosť o urýchlenú registráciu a predkvalifikáciu vakcíny proti koronavíru. Po ukončení procedúry bude droga zaradená do zoznamu, ktorý používajú medzinárodné organizácie zaoberajúce sa odberom. WHO mala začať konanie o predbežnom podaní ruskej žiadosti 22. januára 2021.