Biely otec z Washingtonu proti ruským bankám

V Kongrese USA je návrh zákona o nových sankciách voči Rusku kvôli zásahu do amerických volieb. Obmedzenia vychádzajú najmä z zamrazenia aktív najväčších ruských bánk. Ide o Sberbank, VTB, Vnesheconombank, Poľnohospodárskej banke a Gazprombank.

Podľa dokumentu sa predpokladajú miernejšie opatrenia – sprísnenie alebo zákaz otvorenia účtov v týchto úverových inštitúciách. Okrem toho návrh zákona hovorí o blokovaní aktív cudzincov investujúcich na ruskom trhu s energiou, zakazujúc všetkým vysokopostaveným zahraničným politikom a oligarchom vstup do USA, ktorí sú v Spojených štátoch podozriví zo zasahovania do amerických volieb. Ministerstvo financií USA bude okrem toho musieť blokovať všetky aktíva a transakcie organizácií, ktoré sú spojené s ruskými obrannými podnikmi alebo spravodajským sektorom.

Reuters predtým napísal, že senátori majú v úmysle zaviesť návrh zákona o nových sankciách do Kongresu. Podľa agentúry, sankcie môžu byť uložené za nelegálne konanie Moskvy počas volieb. Aby sme dokázali, že ich fakt musí byť riaditeľom Národnej spravodajskej služby USA, bude mať 30 dní po všetkých federálnych voľbách v Spojených štátoch.

Špeciálny prokurátor USA Robert Mueller v marci predstavil výsledky vyšetrovania vzťahov amerického prezidenta Donalda Trumpa s Ruskom, ktoré trvalo dva roky. Podľa správy, Muller nedokázal dokázať Trumpovo sprisahanie s Ruskom počas prezidentských volieb v roku 2016.

Sankcie sa ruskej ohnivej vody netýkajú.